Soğuktan Dudakları Çatlayanlar Buraya!

Kışın en çetin günlerinde iken birçoğumuzun yaşadığı en büyük problemlerden bir tanesi de kuşkusuz ki dudaklarda oluşan çatlaklardır. Bu çatlaklar bazen çok ciddi boyutlara bile ulaşabiliyor. Hassas bir yapıya sahip dudaklar kışın zor şartlarında etkilenerek çatlıyorlar. Bu nedenle onları özellikle kış mevsimi daha özenli korumamız gerekiyor. Peki çatlayan dudaklara ne gibi çözüm önerileri verilebilir? İşte bu yazımızda siz değerli okuyuculara bunlardan söz edeceğiz.

Dudak Çatlama Nedenleri

Her şeyden önce bilmeniz gerekir ki dudaklarımızı özellikle soğuk havalarda kuruduğunda yalamamaya özen göstermelisiniz. Bu hareket kısa sürede nemlenmesini sağlar ama tükürük buharlaştığı anda daha fazla kuruyup çatlamasına sebebiyet verir.

Güneşli günlerde ise dudak üzerindeki nem buharlaşır ve yine kurmalar gözlenir. Bu yüzden genellikle nemlendirici kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bilinen markaların stick ürünlerini kullanabilirsiniz. Diş macunu seçimini dikkatli yapamazsınız. Çünkü bazıları dudaklarda kuruluk ve çatlamaya sebebiyet verebiliyor. Bir diğer önerimiz ise turunçgillerden uzak durmanız olacak. Çünkü bunlar dudakları tahriş edebiliyorlar. Yine domates sosu da buna benzer bir etki içeriyor.

Leave a Reply