Mutfak Modelleri Nasıl Olmalı?

Mutfak modelleri genellikle mutfağın büyüklüğüne göre ya da konumuna göre seçilirler.  Örneğin denize bakan ve çok güzel bir manzarası olan geniş bir mutfakta, ortadaki adanın yerleştirilme biçimi öyle olmalıdır ki yemek yiyenler o manzarayı görebilmelidirler. Eğer yemek pişirme bölümü yanlış yere yapılırsa bu olanaklı olmayabilir. Mutfaklar birkaç modelde yapılırlar. Onlara bir göz atmakta fayda var.

Tek Yönlü Mutfaklar

Genellikle küçük ve uzun mutfaklar bu model yapılır. Alan az olduğu için elde başka seçenek yoktur. Mutfağın tek tarafına lavabolar ve dolaplar yerleştirilir. Bazen mutfak alanının çok uzun ve dar olduğu durumlarda buzdolabı, ocak ve bulaşık makinesi de o yöne yerleştirilmiştir.

Alan darlığı yüzünden bu mutfaklarda minik bir masa ve iki sandalye konulacak yer yoktur. Tek yönlü mutfak modellerinde seçim yaparken hantal olmayan zarif ve açık renkler seçilmelidir. Dolaplar tavana kadar olursa depolama alanları arttırılmış olur. Mutfak da kullanılan dolap malzemesi eğer parlak yüzeyli bir malzeme olursa, yansıma ve ışık bu mutfaklara ferahlık katacaktır. Sade ve üçten fazla renk kullanılmaması önerilir.

mutfak

İki Yönlü Mutfaklar

İki tarafına mobilya ve mutfak elektrikli aletleri için yerleştirilir. Bu mutfaklar ilk söz edilen mutfaklardan daha geniştir. Sadece yemek hazırlanması için kullanılır. Genellikle özel bir manzarası yoktur. Güzel manzaraya sahip mutfaklarda kesinlikle bu model önerilmez. Oturulacak bir ünitenin olması tavsiye edilir. Güzel bir manzara mutlaka dekorasyon konusunda değerlendirilmelidir.

Aksi taktirde evin değeri düşürülmüş olur. Çok  iyi değerlendirilmemiş hoş bir alana bakan mutfak camı kullanılmamış sayılır. İki yönlü mutfak yapılan mutfaklar genellikle havalandırma dışında dışarıyla bağlantısı olmayan yerlerdir. İyi bir aspiratör ve eve açılan kapıya en uzağa konumlandırılmış bir ocak yeri ısrarla önerilir. Havalandırma penceresine mutlaka tel düzenlemesi gereklidir.
Çünkü bu mutfaklarda pişen gıda kokularının eve sızmaması sağlanmalıdır. Bu mutfaklarda birkaç aksesuarla eksik olan manzara yerine bu objelere dikkat çekilebilir.

L Biçiminde Mutfaklar

Genellikle kare biçiminde orta boy mutfak alanlarıdır. Mutfağın iki yönüne L biçiminde yerleştirilen dolap ve lavabolar vardır. Sadece iki yöne yerleştirilmesinin sebebi mutfakta yemek yenilecek alan açılmasıdır. İstenilen mutfak masası çok büyük olup alanı çok küçük hale getirmemesine dikkat edilmelidir.

Ada Mutfak

Büyük alanlı mutfaklarda ada kullanılır. Mutfak adası hem yemek pişirmek için, hem de bir bölümü yemek amacıyla oturmak için kullanılır. Çok kullanışlıdır. İyi tasarlanırsa yemek pişirilirken bu alanda oturup seyretmek keyiftir. Genç nesil tarafından tercih edilir. Bu şekilde yerleştirilmiş mutfaklarda istenilen detaylar çok rahat kullanılır. Çünkü alan geniş olduğu için daha özgür düşünülüp, abartmadan istekler gerçekleştirilebilir.

Yaşayan mutfak kabul edilir. Yemek pişirmeyi sosyal bir duruma çeker. Yemeği pişiren ile aile fertlerini daha uzun bir süre birlikte tutar.

Açık Mutfak

Salona açık mutfaklara denir. Yemek pişiren ile diğerlerini bu model mutfaklarda bir araya getirir. Bu mutfaklar çok dikkatle yapılmalıdır. Salona açık olduğu için renklerde ve malzeme dokularında uyumsuzluk olmamalıdır. Salonda kullanılan tarzdan da çok farklı bir tarz kullanılmamalıdır. Klasik mobilyayla döşenmiş bir salona açık mutfak rüstik mutfak dolaplarıyla dekore edildiyse göze batabilir.