Dekorasyonunuzda Kullanmanız Gereken Aydınlatmayı Nasıl Bulabilirsiniz?

Ev ya da iş yerinizde seçeceğiniz koltuk ve mobilya renkleri oldukça önemli olup muhteşem bir dekorasyona gün ışığında imzanızı atarsınız. Fakat bu dekorasyonunuzu gün ışığından faydalanamadığınız zamanda yaşatmak için aydınlatmaya gereken önemi vermeniz gerekir. Yanlış ışıklandırma sebebi ile mekânda bulunan renkler daha soluk ya da daha koyu görünebilir. Bunun yanı sıra büyük bir alanında daha küçük görünmesine de sebep aydınlatma olabilir.

salon aydınlatma

salon aydınlatma

Günümüzde birçok farklı aydınlatma seçenekleri dekorasyon stiline göre çeşitlilik gösteriyor. Klasik bir dekorasyon örneğinde tercih edilecek olan avangart aydınlatma ürünlerinin yanında minimalist dekorasyon örneğinde seçilecek olan spot aydınlatmalara kadar birçok farklı ürünü dekorasyonunuza göre tercih edebilirsiniz.

Hangi Işık Rengi Kullanılması Gerekir?

Genel olarak ev dekorasyonunda sarı ışık rengi tercih edilir. Daha dinlendirici bir yapıya sahip olan sarı ışık rengi aynı zamanda insan psikolojisi içinde fayda sağlar. Salon dekorasyonunuz için tepe lambalarının yanı sıra köşelerde yer alacak olan abajurlar alanda ferahlık yaratacaktır.

aydınlatma

aydınlatma

Salon, antre ya da hol dekorasyonunuz içinde tablo, niş gibi alan aydınlatmalarında ise soğuk beyaz rengi tercih etmeniz önerilir. Sarı tona sahip olan aydınlatmalar her ne kadar ideal olsa da çocuk odaları ve mutfak gibi alanlarda daha yoğun renk tonlarına yer vermeniz önerilir. Çocuk odasında gölge oluşmaması önemli iken mutfakta yapılan işi görebilmek önemlidir.

Leave a Reply