Kaş Saklıkent Kanyonu Nerede?

Kaş Saklıkent Kanyonu, Fethiye ve Muğla arasında, ikisinin kesiştiği konumda bulunmaktadır. Kaş Saklıkent Kanyonu, Fethiye’nin doğusunda ve Kaş’ın kuzeyinde yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Saklıkent Milli Parkı’na güneyden Kalkan ve Yeşilova yolu ile Palamut Köyü’ne, kuzeyden ise Kemer yolu ile ulaşılmaktadır. Saklıkent, Türkiye’de inanılmaz güzel ve mistik olan bir kanyondur. 1992 yılında Saklıkent Kanyonu Milli Park ilan edilmiştir.

Saklıkent Kanyonu’nun genişliği ortalama 1 – 1.5 metre aralığındadır. Ancak bu kanyonun suyu, bazı bölgelerde 2 metre civarında bir genişliğe ulaşabilmektedir. Kanyonu gezebilmek için tahtadan oluşturulmuş köprüler bulunmaktadır. Belirli saat aralıklarında, belirtilen yerlerden, bu tahta köprüler vasıtasıyla kanyonu keşfedebilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu’nun Yapısı Nasıldır?

Saklıkent Milli Parkı içindeki Saklıkent Kanyonu’nun yapısı ile ilgili bilgi vermek gerekirse, bu kanyon 18 km uzunluğunda, 300 metre derinliğinde, dik ve dar bir yapıdadır. Saklıkent Kanyonu, Kapadokya’daki Ihlara Vadisi’nden ve ülkemizdeki Köprülü Kanyon’dan 4 km daha uzundur. Fransa’da Verdon ve Yunanistan’da Vikos’tan sonra Avrupa’nın en uzun üçüncü kanyonu olarak kabul edilir. Saklıkent Kanyonu, Gizli Vadi ya da Kayıp Şehir olarak da bilinir. Buzlu suların arasından akan bir dere ile bu vadi, kendisini görmeye gelenlere ihtişamlı bir görsel sunmaktadır. Burada akan sular oldukça soğuktur ve bu soğuk suya alışmak sandığınızdan daha uzun sürebilir. Saklıkent Milli Parkı içinde bulunan Saklıkent Kanyonu’ndan akan dere, Bey Dağları’nın kaynak suyu bakımından son derece değerli olan alanlar içinde bulunan sudur.

Kanyonlar, dünyanın her yerinde, her kıtada bulunan doğal oluşumlardır. Derinlerinde keskin kayaların dik yamaçları ve kükreyen nehirleri ile flora ve fauna açısından zengin olanları gözlemlemek oldukça büyüleyicidir.

Saklıkent Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Kaş Saklıkent Kanyonu seyahati planlıyorsanız, bu kanyona ulaşımı hem Muğla Fethiye’den hem de Antalya Kaş’tan yapabilirsiniz. Saklıkent Kanyonu ile Fethiye arasının uzaklığı yaklaşık olarak 40 km’dir. Saklıkent Kanyonu ile Kaş arası mesafe yaklaşık olarak 60 km’dir. Saklıkent Kanyonu’na nasıl gidilir? Sorusunun karayolu ile nasıl gidileceğine cevap verdik. Karayolu ile değil de havayolu ile bu kanyona gelmeyi düşünürseniz, Dalaman Havaalanı’na gelebilir ve buradan kanyona gidebilirsiniz.