Yaz Aylarında Cilt Sağlığını Korumanın Yolları

Güneşin kendini göstermesiyle beraber açık tenlilerin çillerinde artış başlar. Güneşte uzun süre durunca lekeler belirginleşir hatta bazen cilt kabarır ve kızarır. Genel olarak herkeste gözlenebilen bu etkilerin olumsuz yönleri elbette özellikle de kadınları ilgilendiriyor. Her gün makyaj yapmak cildin zaten sıkıntılı olduğu yaz döneminde kendini yenilemesine izin vermemek anlamına geliyor.

Sürekli makyajlanan, nefes alması fondötenlerle, kapatıcılarla engellenen cilt yüzeyinin lekelenmesi, gözeneklerinin tıkanması, akne ve siyah nokta oluşturması gibi birbirini tetikleyen bir dizi sorunun, bu koşullarda çok normal karşılanması gerekir. Tabii ki makyaj yapılmaması tam olarak çözüm olmayacağı gibi dikkat edilecek ufak önlemler ile tazeliğini korumuş ve yıpranmamış ciltlere kavuşulabilir.

Yazın Cildin Sağlığını Koruması İçin Ne Yapılabilir?

Ciltteki tıkanmaların önüne geçebilmek için kapatıcı katmanını kalın tutmamak mümkün olduğunca çok aknelenen bölgeleri hava alacak biçimde makyajlamak gerekir. Böylece gün içerisinde nemlendirici kullanabilme, cildi tazeleme şansına sahip olunabilir. Cilt hassasiyetine uygun yüz peelingleriyle beraber düzenli olarak ölü derilerden uzaklaştırmak hem cildi taze tutar hem de kullanılan bakım ürünlerinin etkinliğini arttırır.

Cilt lekelenmelerinde ise dermatoloğa danışmadan hiçbir ürünü kullanmaya başlamayın. Leke giderici ilaçların etkileri sanılandan daha büyük olabileceği ve her cilt tipinde farklı bir etki gösterebileceği için dermatoloğun onayı olmaksızınkullanımlarda leke gidermek yerine leke oluşumu gözlenebilir. Direkt doktor kontrolünde tedavi dışında en güvenilir yöntem kullanılan kozmetiklerde güneş koruyucu bir etki bulunmasına dikkat edilmesidir.

 

 

Leave a Reply