Kadınlar Neden Alışveriş Yapar?

Alışveriş genel olarak herkesin çok sevdiği bir aktivitedir, yeni şeyler almak almasa bile güzel şeylere bakmak herkesin hoşuna gider. Özellikle bazı kadınlar alışveriş bağımlısı olarak nitelendirilir, alışveriş yapmadan duramazlar ve bu yüzden çok para harcarlar hatta müsrif olduklarını bile dile getirebiliriz. Peki, kadınlar neden alışveriş yapar?

Yeni şeyler almak için

Genel olarak kadınlar alışveriş yapmaya bayılır, yeni şeyler almak ruhlarını doyurur. Eski olanı giymek ya da kullanmak istemezler. Bu durum özellikle kendi parasını kazanan kadınlarda daha fazladır, zaten para kazanıyorum deyip istediği gibi harcar ve buda alışveriş kolik olmasına neden olur, gözleri doymaz, yeni çıkan bir şey gördükleri zaman hemen almak isterler. Bu bir zaman sonra alışkanlık haline gelir ve aldıkları şeyi uzun süre kullanamazlar, sadece kıyafet değil teknolojik eşyalarda bile bunu yapmaya başlarlar. Yeni olan şeyler gözlerini boyar ve kendilerine hakim olamazlar. Bu durum sadece kötü yorumlanmamalıdır, eğer ihtiyacı varsa da yeni şeyler alabilir.

Kendilerini tatmin etmek için

Bazı kadınlar sırf kendilerini tatmin etmek için alışveriş yapar, ihtiyacı olmasa dahi bir şeyler almak ister. Bunun nedeni ise psikolojik olabilir, alışveriş bazı kadınlara ruhsal bakımdan çok iyi gelir. Özellikle stres altında olan kişiler kendilerini alışverişe atar ve dilediğince çanta, ayakkabı, takı, kıyafet alırlar. Durmak nedir bilmezler, kendilerinden geçerler ve bu onlara ruhsal anlamda iyi gelir. Bu durum özellikle sonradan zengin olan kişilerde daha sık görülür, eskiden alamıyordum şimdi alabiliyorum hissi mutlu olmalarını sağlar ve bu düşünceyle kendilerini tatmin ederler.

Gösteriş için

Bazı kadınlar sırf gösteriş olsun diye alışverişe çıkar, evde alacağı şeylerden bir sürü vardır ancak zengin oluşunu göstermek amacıyla alışverişe çıkar ve etrafındaki insanlara adeta şov yapar. Bu durum oldukça tehlikelidir, maddi ve manevi anlamda çöküş yaşamalarına neden olabilir. Ancak günümüz şartlarında, özellikle sosyal medyada her şeyi paylaşma hastalığı bu soruna davetiye çıkarmaktadır. Nereden ne aldığını sosyal medya hesabında paylaşıp hava atma isteği çok sık alışveriş yapmasına neden olur.

Sosyalleşmek için

Alışverişe sadece ihtiyaç ya da istek için çıkılmaz, eğer ki evde durmaktan sıkıldıysa o zaman kendini alışverişe atabilir. Bu durum dışarıda olma isteğinden kaynaklanır, dışarıda farklı insanlarla bir arada olmak, sosyalleşmek bazı kadınlara çok iyi gelir. Monoton hayattan kurtulmak ve farklı yüzler görmek isterler. Para harcama fikriyle evden çıkmazlar, sadece yeni yüzlerle karşılaşmak, sohbet etmek isterler. Elbette çıkınca alışveriş yapma istekleri de artar. Sadece yeni insanlarla tanışmak değil, kendi arkadaşlarıyla dışarıya çıkmak içinde alışverişi bahane eder. Kadınların buluşmak için seçtikleri en belirgin yerlerden biri hiç şüphesiz alışveriş merkezleridir.

Stresi azalttığı için

Kendini kötü hisseden kadınlar hemen alışveriş yapmak ister, alışveriş bu kişileri rahatlatır ve ruhen daha iyi hissetmesini sağlar. Para harcamak bazı kişilere ilaç gibi gelir.