Hamilelikte Burun Kanamaları

Anne adaylarında hormanel değişikliler olduğu gibi bazı sağlık problemlerinin görülmesi de söz konusudur. Hamililikte anne adaylarının burun kanaması sıklıkla görülen sağlık problemlerinden birisidir. Gebelikte burun kanamalarının nedenleri incelendiğinde kan basıncı en önemli nedendir. Buna göre kişinin hamilelik sürecisinde bebeğin anne rahminde büyümeye başlamasıyla beraber, annenin vücudundaki kan basıncı bebeğin anne rahminde büyümeye başlamasıyla beraber, annenin vücudundaki kan basıncında artma yaşanır.

burun

burun

Hamilelik döneminde anne adayların dönem içerisinde burunları sık sık kanar. Kan basıncı, özellikle ince ve yüzeysel kan damarları bu ani kan basıncı artışından olumsuz etkilenir, bunun neticesinde burun kanamaları ve varis sorunları ortaya çıkar. Oluşan basınç yüzünden burnun iç yüzeyinde bulunan ince damarlar yırtılır, bundan kaynaklı olarakta kanama yaşanır.  Hamilelikte kişinin burnunun kanaması hem anneye hem de bebeğe hiçbir zararı yoktur. Ancak çok fazla kanama durumundan doktora başvurmakta yarar vardır.

Alınması Gereken Önlemler

Hamililer burun kanadığı zaman oturarak veya ayakta durarak baş kısmı öne eğilmelidir.  Burun kanamasına engel olmak için yapılması gereken çalışmalar vardır. Öncelikli olarak burun temizlenmesinde şiddetli nefes hareketi yapılmamalıdır.  Anne adayları hapşırma durumunda kesinlikle burun ve ağızlarını kapatmamalıdır.

burun kanaması

burun kanaması

Ortamda nemli hava oluşturarak boğaz kuruluğuna engel olunabildiği gibi, burun kanamasının önüne de geçilmiş olunur. Burun damarlarının güçlendirilmesi için C vitamini içeren yiyeceklerin tüketilmesi de fayda sağlar. Bazı anne adayları doğa deniz suyu içeren spreyler kullanmaktalar.

Leave a Reply