Gebelik Egzersizleri En Güvenilir Şekilde Nasıl Yapılır?

Gebelikte yaptığınız egzersizlerin, normal şartlarda, formunuzu korumak ve geliştirmek için yaptığınız egzersizden önemli ölçüde farklı olması gerekmez. Ancak gebelik sırasında egzersiz yapmak için bazı genel kuralların yanı sıra, vücudunuzdaki en güvenli ve etkili egzersizi geliştirmenize yardımcı olacak bazı önlemler de vardır.

gebelikte spor

gebelikte spor

Daha önce hiç düzenli olarak çalışmadıysanız, gebelik sırasında bir egzersiz programına başlayabilirsiniz, ancak gebelik, yeni bir spor yapmaya veya yorucu egzersizlere başlama zamanı değildir. Gebelikte, en güvenli ve en üretken egzersizler yüzme ve yürüyüştür. Bunlar genellikle doğum zamanına kadar devam edilebilir ve daha fazla egzersiz yapmayı engelleyecek yaralanma riski azdır.

Gebelik Sırasında Kaçınmanız Gereken Egzersiz Hareketleri

Gebelik, denge merkezinizi değiştirir, belinizi gergin hale getirir ve karın kaslarınızı inceltir. Bu nedenle, belirli egzersizlerden kaçınmanız gerekir: Çift ​​bacak kaldırma, (sırtınızı kemerli hale getirmenizi gerektiren) sallanmaya neden olan herhangi bir egzersiz, atlama ve zıplama, iyi denge ve hızlı hamle gerektiren egzersiz veya dans hareketleri ya da 1 dakikadan uzun süre sırtınıza ağırlık bindiren herhangi bir egzersiz uygun değildir.

gebelikte ip atlama

gebelikte ip atlama

Düzenli egzersiz yapmaya başlamadan en az 1 saat önce besleyici, dengeli bir yemek yediğinizden emin olun. Egzersiz yoluyla kaybedilen sıvıların değiştirilmesi çok önemlidir, yeterli sıvı olmadan vücudunuz yavaş tepki verir ve kolayca yorulur. Egzersiz öncesi, sırasında ve sonrasında susamamış olsanız bile su için. Sırt üstü, kalça eklemleri ve pelvisinizden özellikle haberdar olun, bunlar en savunmasız alanlardır. Eğer acı hissederseniz ısrar etmeyin, gerekirse egzersiz programınızı değiştirin veya diğer egzersiz formlarına geçin.

Leave a Reply