Hamilelikte Saç Dökülmesini Azaltın

Hamilelik dönemi kadınların gerek ruhsal gerekse fiziksel anlamda ciddi değişimleri yaşadığı özel bir dönem olarak bilinmektedir. Bu dönemde anne adayların yaşamakta oldukları değişimlerden bir tanesi ise saç dökülmesi olmaktadır. Pek çok anne adayı bu dönemde saç dökülmesinin hiçbir şekilde azaltılmayacağını düşünür halbuki bazı noktalara dikkat edilmesi sonrasında istenilen değişime kolaylıkla ulaşılmış olacaktır.

hamilelikte saç

hamilelikte saç

Hamilelikte Saç Dökülmesi Nasıl Azaltılabilir?

Bu aşamada ön plana çıkartılması gereken şeylerin başında beslenmeye dikkat etmek geliyor. Yeterli oranlarda vitamin, mineral ve protein gibi besin gruplarından düzenli olarak alınması gerekmektedir. Bunlarla beraber saçların uzamasında ciddi anlamda etkili olan çinko da yine hamilelik döneminde alınmalıdır.

Saç bakım uygulamaları pek çok kadının hamilelik dönemlerinde es geçtikleri konulardan bir tanesi. Halbuki başta ceviz yağı olmak üzere badem yağı, Hindistancevizi yağı, zeytinyağı gibi yağ türleri ılık olarak saç diplerine masaj ile uygulanabilecektir. Ayrıca 15 günde bir birbirinden farklı ve doğal içeriğe sahip olan saç maskeleri de yapılarak saçların ihtiyaçlarının giderilmesi gerekmektedir.

saç dökülmesi

saç dökülmesi

Normalde de uzak durulması gereken stres, hamilelik döneminde çok daha ciddi sorunlar kendini göstermiş olmaktadır. Çünkü bu dönemde anne adayları stres ile karşı karşıya kaldıkları zaman saçlar normalden çok daha fazla dökülecektir. Bundan dolayı hem anne hem de bebek sağlığı için stresten mümkün olduğu kadar uzak durulması gerekmektedir.

Leave a Reply