Gebe Kalma Şansını Azaltan Faktörler

Birçok çift bebek sahibi olmayı ne kadar istemiş olurlarsa olsunlar fark etmez bilerek ya da bilmeyerek yaptıkları birçok hata, onların bebek sahibi olmalarının önüne geçebiliyor. Dolayısıyla bu konular hakkında ne kadar fazla bilgi sahibi olunursa, gebe kalma şansı da aynı oranda artmış oluyor. Ancak bebek sahibi olmanın önüne geçebilecek kadın ya da erkekten kaynaklı olabileceği için öncelikli olarak mutlaka doktora gitmeleri gerekmektedir. Bunun dışında ise bazı detaylara dikkat edilerek gebe kalma şansı arttırılmış olacaktır.

gebelik

gebelik

Kilo Fazlasının Bulunması

Bir kadının vücudunda yüzde 10’dan daha fazla miktarlarda yağ olması demek; vücutta östrojen miktarının artması anlamına gelecektir. Fakat bu durum yumurtlamayı bozacağı için kadının gebe kalma şansını ciddi oranda azaltmış olacaktır. Bununla beraber yağ oranı %10’dan az olunca yumurtlamama sorunu kendini göstermeye başlayacaktır.

Hormonal Sıkıntıların Olması

Şeker hastalığı, tiroid hastalığı ya da prolaktinoma gibi hastalıklar; kadınların yumurtlama döngüsünü ciddi anlamda bozacaktır. Dolayısıyla böylesi bir sorunu olan kadınların öncelikli olarak sorunlarını ortadan kaldırması gerekecektir.

hamilelik

hamilelik

İlaç Kullanımı

Başta antidepresanlar olmak üzere ağrı kesici, antibiyotik gibi birçok farklı ilaç türü; beraberinde ciddi yan etkileri getirebiliyor. Bunlardan bir tanesi ise geçici kısırlık. Dolayısıyla kullanılan ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde alınmalı, eğer ki böylesi yan etkiler bulunuyorsa bu ilaçların alınması bırakılarak vücudun normal işleyişine dönmesi beklenmelidir.

Leave a Reply