Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamile olup olmadığını anlamak isteyen kadınların ilk dikkat ettikleri nokta adet dönemlerinin aksamasıdır. Bir kadın eğer hamile değilse her ay düzenli olarak bir adet döngüsünü tamamlar. Uzman doktorların bir uyarısı da bu noktada geliyor bazı hamileliklerde adet döngüsü devam edebilmekte bu sebepten ötürü sebepsiz kilo alma veya ani ruh değişimleri göstermeniz halinde gebe olup olmadığınızı danışmak için bir uzmanı ziyaret etmeniz gerekmekte. Adet döneminde kadınların bir çoğunun yaşadığı; göğüste hassasiyet, kasıklarda ve belde ağrı gibi semptomlarda hamilelik belirtileri arasında yer alıyor. Her göğüs hassasiyeti veya kasık ve bel ağrısıda aynı şekilde gebeliğe yorulmamalıdır. Bu semptomlar sıkça tekrarlanır ise bir uzmana başvurmanız tavsiye edilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Belirtiler Değişkenlik Gösterebilir

Gebe olan her kadında hamilelik belirtileri aynı seyirde kendini göstermemekte ancak bazı belirtiler neredeyse bütün gebe kadınlar tarafından yaşanmıştır. Hamilelikte sabah bulantıları, halsizlik, kronik baş dönmeleri gibi semptomlar hamile kadınların sık sık yaşadığı durumlardır. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyor ve bu belirtileri gösteriyorsanız bir gebelik testi alabilir veya doktorunuza başvurabilirsiniz.

Hamilelik kadınlar için oldukça zor geçen ancak sonucunda hem kadınları hem de eşlerini oldukça mutlu eden bir süreçtir. Bu sürecin başlangıcında anne ve bebek sağlığı için dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bebek gelişimini tamamlarken annenin vücudunu kaynak olarak görür sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek isteyen kadınlar bu süreçte vitamin mineral takviyesi alırlar. Erken fark edilen hamilelikte kadınlar başlangıç sürecinden sona kadar beslenme ve alışanlıklarına dikkat eder ve sağlıklı bir gebelik süreci geçirirler. Bu sebeple belirtilerinizi dikkatle incelemeli ve işinizi şansa bırakmadan bir doktora danışmanız gerekir.

Sindirim Sistemindeki Hassasiyetler

Hamilelik belirtileri kendilerini en çok sindirim sisteminde hissettirirler. Örneğin mide ekşimesi, sabah bulantıları, koku hassasiyeti gibi sindirim sistemi hassasiyetleri de önemli belirtler arasında yer alır. Hamilelik aynı zamanda hormonların da kadın vücudunu oldukça etkilemesinden dolayı çoğu zaman yorgun hissettirir.

Sık idrara çıkmak, baş ağrısı, hafif kanamalar ve lekelenmeler de bu sürecin birer belirtisi olarak kabul edilir. Hamile olduğunuza dair herhangi bir şüpheniz varsa en kısa sürede gebelik testi yapmalı veya bir uzmana danışmalısınız. Hamilelik süreci dünyaya getireceğiniz bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bilinçli ebeveynler olarak bebeğinizi dünyaya getireceğiniz süreci iyi yönetmeli ve anne bebek sağlığını tehdit edebilecek her etkenden anneyi ve bebeği uzakta tutmalısınız.