Burun Yağlanmasını Geçirmenin 5 Yolu

Burun duyu organlarımız arasında en önemlilerinden bir tanesi olurken görünüşümüzde de çok büyük etkileri bulunuyor. Burunda yapılan küçük estetik müdahaleler bambaşka bir insanın ortaya çıkmasına sebep olabilmekte.

Böylesine önemli bir organ olan burun vücudumuzun en çok yağlanan bölgesidir. Güneş, rüzgâr ya da makyaj burun bölgesinin çok hızlı bir şekilde yağlanmasına sebep olur. Özellikle genetik olarak yağlı bir cilde sahip olan kişilerde burun bölgesinde birikme söz konusu olacaktır.

Burun Yağlanmasını Geçirmenin 5 Yolu

Burun bölgesinde yaşanan yağlanma ile yaşamanıza gerek olmaz. Burun yağlanması için uygulanabilecek 5 farklı yöntemi sizlere sunuyoruz. Bu yöntemlerden sizin için en uygun olanı seçerek hemen adım atabilirsiniz.

Alkolsüz Tonikler İle Burun Yağlanmasının Engellenmesi

Yağdan kurtulmak için yıkamak ya da temizlemek ilk akla gelen yöntemlerden bir tanesidir. Fakat yağ ile su birbirine karışmayan malzemeler olduğundan yalnızca su kullanılarak burun yağlanmasının önüne geçmek mümkün olmaz.

Su kullanımının yerine alkolsüz toniklerin kullanılması gerekmektedir. Alkolsüz tonikler sayesinde burun bölgesinde yer alan gözenekler küçülür ve uzun vadede yağsız bir burun elde etmek mümkün hale gelir.

Kil Maskesi İle Kesin Çözüm

Herhangi bir alanın yağdan arındırılması amacıyla kil kullanılabilir. Cilt için de zararlı olmaması burun yağlanması sorunu yaşayan kişilerin kil kullanımına imkân tanımaktadır. Uygulanacak olan kil maskeleri zarar vermediği gibi cildi yağdan arındırır ve çok daha güzel bir görünüşe sahip olunmasını sağlar.

Kil maskelerine rahatlıkla internet sitelerinden ya da bakım ürünlerinin satıldığı mağazalardan ulaşılabilir. Normal şartlarda haftada 2-3 defa maskenin uygulanması gerekir. Haftada 2 defa uygulayarak sonuçları analiz ettikten sonra haftada bire ya da üçe olacak şekilde uygulamayı değiştirebilirsiniz.

Yumurta Akının Sürpriz Etkisi

Yumurta insan vücudu için son derece önemli bir besin. Tok tutuyor olması ve içerisindeki proteinler sebebiyle birçok insanın düzenli olarak kullandığı yumurta ciltteki yağlanmadan kurtulmak için de kullanılabiliyor.

Yaşanan burun yağlanması problemlerinde yumurtanın beyazını kullanabilirsiniz. Sarısı ile beyazını birbirinden ayırdıktan sonra beyazını bir çatal ile köpürtmeniz ve sonrasında burun bölgesine sürmeniz gerekir. Kurumasını bekledikten sonra çıkarıp alabilirsiniz. Haftada 1 defa bu işlemi yapmak yeterli olacaktır.

Buhardan Beklenmeyen Etki

Buharın etkilerinden faydalanarak da burun yağlanması ortadan kaldırılabilir. Kaynamış suyu bir kaba koyduktan sonra buharının yüzünüze doğru yükselmesini sağlayabilirsiniz. Bir havlu ile başınızın üstünden siper ederseniz buhar devamlı olarak yüz bölgesinde kalır. Özellikle suya papatya yağı damlatırsanız etkisi çok daha üst seviyede olacaktır.

Doğal Temizleyici Sirke

Bildiğiniz gibi bazı sirke türleri evlerin temizliğinde kullanılmaktadır. Benzer bir şekilde yüzdeki yağların alınması için de sirke tercih edilebilir. 1 tatlı kaşığı içilebilir sirkeyi 1 su bardağı suya katmanız gerekli. Sonrasında bu karışımı 5 dakika boyunca burun bölgesine sürmelisiniz. 15 dakika bekledikten sonra yıkayarak yağlanmadan kurtulabilirsiniz.