Tasarruflu Aydınlatma İçin İpuçları

Günümüzde kendi elektrik üretimine yetişemeyen bir ülkede yaşayarak oldukça fazla elektrik tüketimi yapan bir ülke olarak gelirimizin birçoğunu da faturalara ödüyoruz. Ay sonunda gelen faturalara canımızı sıkılsa da aynı zamanda ülke ekonomisi açısından da zararlara sebep olduğumuzu aklımızdan çıkarmamız gerekiyor. Bu sebep ile elektrikte bazı tasarruflara giderek daha az enerji harcayabilir ve elektrik faturamızda yıl bazında önemli bir düşüş yakalayabilirsiniz.

enerji tasarrufu

enerji tasarrufu

Enerji Tasarrufu için Neler Yapılabilir?

Enerji tasarrufu yapmanın en etkili yolu olan kullanılmayan ışığın kapatılması yüzde beş illa on oranında tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra kullandığınız ampulleri led ampuller ya da florsan ampuller ile değiştirmenizde aynı ışık enerjisi ile neredeyse yarı yarıya düşen bir tasarruf ile tanışmanıza etki edecek olan bir uygulama olacaktır. Bu ampuller ilk satın almada her ne kadar diğer ampullere göre pahalı olsa da hem kullanılacak olan saat miktarının fazlalığı hem de aynı aydınlatma ile daha az enerji harcaması ile kendini kısa sürede karşılayacaktır.

tasarruf ampülü

tasarruf ampülü

Evinizde ve ofisinizde açık renk duvar boyası ve duvar kâğıdı kullanmak da enerji tasarrufu için etkili olacaktır.

Gün ışığından daha fazla faydalanmak için oturma grubunuzu ya da çalışma masanızı cam kenarına yakın yere konumlandırmanızda enerji tasarrufu için önemlidir.

Bazı dış mekanlardan sensörlü aydınlatma ürünlerine yer vererek sürekli olarak aydınlatma gereğinden de kaçınmanız mümkün olur.

Leave a Reply