Tavanınız Alçaksa Nasıl Aydınlatılır?

Evinizin tavanları alçaksa aydınlatma yaparken özellikle bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir. Çoğunlukla sarkıt türü avizeler kullanılması pek uygun olmaz. Odanın orta kısmına doğru uzanan büyük avizeler odanın daha basık görünmesine yol açar. Görkemli ve büyük olan avizelerden mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Büyük avizeler çoğunlukla salon ya da odaların daha basık görünmesine neden olur.

Alçak Tavanları Doğru Aydınlatma Teknikleri

Dar ve yanlar doğru genişleyen aydınlatma ürünleri alçak tavanlar için doğru seçimdir. Bu tarz aydınlatma ile ışıktan daha etkili yararlanır ve ışığın daha geniş alana yayılmasını sağlarsınız. Alçak tavanlara alçı tavan uygulaması yapıldığı zaman dekoratif olarak yerleştireceğiniz lambalar ile alçak tavanın aydınlatılmasını sağlayabilirsiniz. Spot lambalar da alçak tavanlar için iyi bir seçimdir.

Alçı levhaların iç taraflarına yerleştirilen LED lambalar da aydınlatmayı tavandan sağlayacağı için tavanın daha yüksek görünmesini sağlar. Alçı tavan uygulaması duvarların çoğunlukla kenar bölümlerine uygulanır. Orta kısma ise spot lambalar koyarak odanın daha ferah olmasını sağlayabilirsiniz. LED aydınlatma sistemi olan göbekli armatürler ile de alçak tavanları aydınlatabilirsiniz.

Gergi tavan sistemleri de alçak tavan aydınlatılmasında kullanılır. Odanın bir kısmına gergi tavan sistemi uyguladığınız zaman daha homojen bir ışık sistemi uygulamış olursunuz. Derinlik hissi için ise üç boyutlu gergi tavan sistemini uygulayabilirsiniz. Lambader yada aplik gibi aydınlatma ürünleri de alçak tavanlar için uygundur.

Leave a Reply