Soğuk Havalarda Cilt Kuruluğunu Ortadan Kaldırmak

Sonbaharın gelmesi ile beraber artık ciltlerde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi, nem dengesinin bozulmasıdır. Lakin bazı konulara dikkat edilmesi sonrasında ciltteki kuruluğun önüne geçilmesi de mümkün olacaktır. Genel olarak cilt kuruluğu bacak, yüz ve kollarda görülse de kimilerinde tüm vücutta görülebilmektedir.

cilt bakımı

Cildinizi Doğru Nemlendirin

Kadın ve erkeklerde oluşacak olan cilt kuruluğunu önlemenin en önemli yollarından bir tanesi, cildin doğru bir şekilde nemlendirilmesidir. Cilt tipine göre seçilecek olan nemlendirici veya doğal bitki özleri ile beraber cilt sürekli olarak nemli tutulacaktır.

Cilt kuruluğunun belirginleşmesine sebep olan şeylerde biri de cildin sıcak su ile temas etmesidir. Çünkü sıcak su cildin hassaslaşarak doğal nem dengesinin düşmesine sebep olacaktır. Dolayısıyla vücut temizliği mümkün olduğu kadar ılık su ile yapılmalıdır.

Soğuk havalarda duş alınırken kullanılacak olan ürünlerin hafif yağlı olmasına dikkat edilmelidir. Bununla beraber kurutmayacak sabunlar seçilmelidir. Cildin serin zamanlarda korunmasının sağlanması adına Omega 3 yağ asitleri ile zengin olan besinler tüketilmelidir.

Dışarıda uzun zamanlar boyunca duracak olan kişilerin mutlaka ciltlerini korumaları önemlidir. Doğru nemlendirme ve gerekli olan parçalar ile cildin açık alanlarının dikkatli olarak korunması gerekmektedir. Bu sayede ciltte kendini gösterebilecek olan sorunların önüne geçilecek ve soğuk havalarda cilt aynı sıcak havalarda olduğu gibi sağlıklı ve parlak bir görünüme rahatlıkla ulaşmış olacaktır.