Su Tüketim Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır

Su, insanı hayata bağlayan başlıca içecekler birisi olmuştur. İnsan hayatının var olduğu yerde su mutlak suretle olmalıdır. Dünya da birçok ülke içecek ve kullanma suyuna sahiip iken halen 21 yüzyılda su sıkıntısı çeken halen bazı ülkeler vardır. Ülkemizde insanlar ellerinin altında bulunan sular tüketme konusunda ise son derece cimridirler. Nedeni ise kesin değildir. Oysaki sağlığına önem veren insanlar her mevsim günde en az 3 litre su tüketmesi gerekir.

Su Tüketimi

Su Tüketimi

Suyun hayat olduğunu düşünürsek, suyu her zaman yanımızda bulundurmalı tüketmeliyiz. Su tüketimi ülkemizde Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığı vakit çok azdır. İnsan sağlığı için günde en 3 litre su tüketimi yapılmalıdır. Nedeni insan vücudunun yarısından fazlasının su ile dolu olmasıdır.  İnsanlar su tüketimine dikkat etmediği vakit ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilmekteler.

Su Tüketiminde Mevsimin Önemi

Su kalp sağlığı başta olmak üzere birçok vücut alanını tehdit etmekte ve ciddi sorunlara neden olabilmektedir.  İnsanlar kış aylarında yaz aylarına oranla daha az su tüketmektedir. Oysaki yılın her mevsimi su tüketimi yapılmalıdır. Su tüketimi az olan insanlar, yapacakları bir iki faaliyet ile su tüketim alışkanlıklarını yeniden kazanabilirler.

Su içmeyi unutan insanlar masa üzerine su dolu şişe ve bardak bulundurması iyi bir alışkanlıktır. Kişiler her zaman yanlarında su taşıması su tüketim alışkanlığını kazandırır. Kişiler yataklarının başı ucunda su bulundurması  su alışkanlığı kazandıran bir başka davranıştır.

Leave a Reply