Saçların Seyrelme Nedenleri

Kadınlar için saçları çok önemlidir. Güzellikleri için vazgeçilmez bir değer, kusursuz bir tamamlayıcıdır. Fakat bazı kadınlarda saçlar bir yerden sonra seyrek bir hal almaya başlıyor. Eski gürlüğünü ya da güçlülüğünü kaybediyor. Peki bunun nedenleri nelerdir? Eğer nedenlerini bilirseniz hayatınızı ona göre düzenler ve belki de bu nedenlerden uzak durma noktasında adımlar atarsınız.

kırık saç

İlk sırada saçları sürekli olarak toplamak yer alıyor. Saçlarınızı bazen özgür bırakın. Sürekli toplamaya bir toka etrafında bir araya getirerek sıkmaya gerek yok. Bırakın saçlarınız rahat olsun. Saçları sürekli toplamak dökülmeye ve haliyle de seyrelmeye sebebiyet verir. Vitaminsizlikte saç seyrelmesine önayak olan etkenler arasında yer alıyor. Bu yüzden dengeli beslenmek çok önemli. Almanız gereken vitaminleri almalısınız. Düzenli olarak meyve yemeli, sebze, yumurta, et ve süt gibi ürünleri tüketmelisiniz.

Stresi Hayatınızdan Çıkarın

Stres saç dökülmesinin bir numaralı düşmanıdır. Bu yüzden stresli bir hayat sürmemeye çalışın. Hayatınızdan gerginliği uzak tutun. Stresli olan bir insanın saçları dökülmek için gün sayar. Ayrıca genetik etkenlerde saç seyrelmesinde etkin bir role sahiptir. Düzenli sağlanmayan uyku da yine saç seyrelmesini etkiliyor. Sabahlara kadar oturup ikindi vaktine kadar uyumak size bir yarar sağlamayacaktır. Çok erken yatıp çok erken kalkmanıza gerek yok ama gecenin verimli saatlerini uykuda geçirmelisiniz. Herkesin uyuması gereken 7-8 saatlik zaman diliminde o verimli saatler olmalı. Vücut o saatlerde tam dinlenme pozisyonunda oluyor.