Nasıl Kilo Verilir?

Spor yapmadan evde nasıl kilo verilir? Evde yağ yakmak için neler yapılmalıdır?

Evde kilo vermek, karantinada olduğumuz bu günlerde insanların en büyük problemlerinden biridir. Özellikle kilo problemi yaşayanlar tek çarenin spor yapmakta olduğunu düşünüyor. Ancak bu süreç içerisinde çok fazla efor gerektirmeden sağlıklı bir şekilde evde kilo vermek mümkün.

Yağlardan kurtulmak için yapılması gereken en önemli şey kalori açığı oluşturmaktır. Düzenli olarak diyet yapabilmek için kalori kavramına hakim olmak  gerekir. Yenilen her bir yiyecekte belli bir değerde kalori mevcuttur. Vücut ise dinlenme halinde bile gerek iç organların çalışması için, gerek vücut ısısının korunması için kalori yakar. Yakılan bu kaloriye bazal metabolizma hızı denir. Süreç boyunca gün içinde yenilen bütün besinlerin toplam kalori miktarı bazal metabolizma hızından fazla ise, vücut bu fazla kaloriyi depo etmek isteyecektir. Aksi durumda da depodan kullanmaya çalışacaktır. Yani yağ yakımı oluşacaktır. Yağ yakmanın en büyük prensibi kalori açığı oluşturmaktır. Spor yapmak kalori yaktığı için kalori açığı oluşturmada kullanılabilir. Özellikle yüksek nabız gerektiren faaliyetler yaptığınızda yağ yakımı spordan sonra bile devam edecektir. Bu da kalori açığı oluşturmak için biçilmiş kaftandır. Ancak beslenmeye dikkat ederek ve bazı sihirli yiyecekleri yiyerek evde kilo vermek zor değildir.

Evde kilo vermek için neler yenilmeli? Nelerden uzak durulmalı?

Öncelikle en önemlisi gün içinde alınan toplam kalori miktarının, bazal metabolizma hızından düşük olmasıdır. Bunu yapabilmek için de içinde fazlaca yağ bulunduran gıdalardan uzak durulması gerekir. Ekmek, makarna, börek, poğaça gibi unlu mamuller ya da yağlı yemekler yerine sebze içeren alternatiflere göz gezdirmek sağlıklı olacaktır. Kızartılmış yiyecekler yerine haşlanmış yiyecekler tercih edilmelidir. Protein oranı yüksek besinlere başvurulmalıdır. Kuru yemiş ara öğünde 1 avuç yenilebilir fakat yağ oranları çok yüksektir. Uygun miktarda yenilen kuru yemiş yağ yakımını bile sağlayabilir. Ancak fazla kullanımda vücut depo etmeye başlayacağı için aşırıya kaçılmamalıdır.

Kilo vermeyi ve yağ yakımını hızlandıran yiyecekler nelerdir?

Spordan önce C vitamini kullanmak yağ yakımını % 25’e kadar artırır. Bilimsel çalışmalarda C vitaminini yeterince almayan bireylerin bel çevresindeki yağ dokusunun diğerlerine nazaran arttığı gözlemlenmiştir. C vitamini aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır, enerji verir. Vücut direncinin artmasında da etkilidir.

Yeterince Kalsiyum almak yağ yakımını hızlandırır. Kalsiyum ihtiyacını karşılamak için sabah yenilen bir tutam dereotu yeterli olacaktır.

Yoğurt içerdiği kalsiyum ve protein bakımından kilo vermede etkin rol oynar. Gece yatmadan önce yiyeceğiniz yoğurt yağ yakmanızı kolaylaştıracaktır.

Acı biberin acılığını veren maddenin yağ yakımını tetiklediği kanıtlanmıştır.

İçerdiği kafein sayesinde yeşil çay içmek metabolizmayı hızlandırır. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olduğu apaçık bir gerçektir. Günde 2 bardaktan fazla içilmesi tavsiye edilmez. Yeşil çayın kahvaltıdan sonra içilmesi önerilmektedir.