Diyet İçin Bulgur Mu Pirinç Mi?

Bulgur mu Pirinç mi Yenilmeli?

Spor programları listelerinin başında gelen karbonhidratlardan ikisi pirinç ve bulgurdur. Çok büyük farkları olmaması ile birlikte spor ile uğraşanların daha çok pirinç tükettiği görülmektedir. Bu iki ürün de ulaşılmak istenene giden yolda rahatlıkla tüketilebilir. Yapılan sporun ve beslenmenin sertliğine göre pişirme yöntemleri değişiklik göstermektedir.

Bulgur Ve Pirinç Besin Değerleri

Bulgur: 100 gramında 325 kalori, 68 gram karbonhidrat, 9 gram protein, 1 gram yağ ve 10 gram lif içermektedir.
Pirinç: 100 gramında 360 kalori, 80 gram karbonhidrat, 6,6 gram protein, 0,5 gram yağ içermektedir. Pirinç lif içermemektedir.

Bulgur Ve Pirinç Çeşitleri Ve Tarifleri

Bu iki ürünün de birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Katı diyet yapan sporcular dönem dönem bu tercihler değiştirebilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu iki ürününde çeşitleri değil,  pişirme sırasında konulan yağ miktarının, yağ türünün fark yarattığı anlaşılmıştır.
Bulgur Türleri: Baş başı bulgur, iri pilavlık bulgur, Midyat bulgur, köftelik bulgur, esmer pilavlık bulgur, kepekli pilavlık bulgur, firik bulguru, düğürcük, şişe bulgur.
Pirinç Türleri:  Baldo pirinç, Osmancık pirinç, kırık pirinç, basmati pirinç, yasemin pirinç.
Belirtilen bu türler ile hemen hemen benzer tarifler uygulanması mümkündür. Çiçek yağı, zeytinyağı, tere yağ ve Hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Bu yağlar arasında sporcular tarafından tercih edilen yağların önde geleni Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağıdır. Hindistan cevizi yağı ısıya dayanıklı bir yağ olduğu için yanarak formunu kaybetmediği için tercih edilmektedir. Zeytinyağı sağlıklıdır fakat fazla ısı da yanarak formunu kaybedebilir. Bu yüzden yemek piştikten veya haşlandıktan sonra eklenmesi daha uygun olacaktır.

Pirinç Tarifi 1:  Programı sert olanlar için kaynayan iki su bardağı içerisinde bir su bardağı pirinç eklenir. 1/4 çay kaşığı tuz eklenir. Pirinç suyunu çekene kadar kısık ateşte pişer ve ortaya lapa olarak adlandırılan pirinç yemeği çıkar. Bu sert ve sıkı bir şekilde kilo vermek amacında olanlar için uygundur.   Belirtilen pirinç türleri arasında istenilen pirinç tercih edilebilir.
Pirinç Tarifi 2:  Daha sık uygulanan bir tariftir. Tavaya bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı veya bir tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir. Fazla ısınmadan pirinçler eklenir 1 dakika kavrulur ve iki su bardağı su eklenir. Kaynayana kadar altı açık, kaynadıktan sonra kısık olacaktır. Suyunu çeken pirinç hazır durumdadır.
Bulgur Tarifi: Bulgur pirincin aksine kavrulmadan suya eklenerek tüketilir. Pirinç tarif 1 de bulunan yağsız işlem buna uygulanmamalıdır. Kaynayan iki su bardağı su içerisinde bir su bardağı tercih edilen bulgur eklenir ve suyunu çekmeye yakın zeytinyağı beslenme programınıza ve kilonuza oranlar bir, iki veya üç tatlı kaşığı eklenebilir. Kilo almak isteyenler açısından üç tatlı kaşığı zeytinyağı eklenmesinde sakınca bulunmamaktadır. Sağlıklı yağlar hem kilo almak hem de yağ yakmak açısından önemlidir.