Diyetinize Eklemeniz Gereken Taze Balkabağının Şaşırtıcı Özellikleri

Çiğ kabak yemek, hem diyetinizin besleyici değeri arttırmak hem de daha fazla lezzet katmak için favoridir. Balkabağı iyi bir C vitamini kaynağı, potasyum deposu ve aynı zamanda kalori de düşüktür. Taze balkabağı vücudu kanserojen ve hastalıklara karşı koruyan fitokimyasallar ile doludur. Folik asit, niasin, vitamin B-6 (piridoksin), tiamin ve pantotenik asit gibi B kompleks vitamin gruplarının iyi bir kaynağıdır.

balkabağı

balkabağı

İnanılmaz besleyici olan balkabağının sadece 1 su bardağı kadarında A vitamini için günlük ihtiyacınızın % 170’inden fazlasına sahipsiniz. Vitamin A, görme kabiliyetinizi destekleyerek normal görmeyi güçlendiren önemli bir vitamindir. A vitamini aynı zamanda vücudunuzdaki sağlıklı hücreleri ve dokuları korumaya yardımcı olur, bağışıklık sisteminizin düzenlenmesini destekler, sizi enfeksiyonlardan korur ve bazı hastalıklar ve kanserlerden korumak için iyi bir antioksidandır.

Taze Balkabağı ile Hazırlanan 5 Kolay Diyet Yemeği

  • Çiğ balkabağını rendelemek için bir peynir rendesi kullanın ve bir salata olarak kullanın. Zeytinyağı ve limonla lezzetini arttırabilirsiniz.
  • Çiğ balkabağını rendeleyin ve evdeki dondurmalarınıza ekleyin. Balkabaklı dondurmanızı tarçın veya dut pekmezi ile farklı alternatiflerde kullanın.
balkabağı fayadaları

balkabağı fayadaları

  • Doğrayıcıdan geçirdiğiniz ya da püre haline getirilmiş taze balkabağını yoğurt veya peynir ile karıştırın, badem veya ceviz ekleyin.
  • Balkabağını ince dilimler halinde kesin ve taze olarak havuç yerine tüketin. Biraz yumuşak olmasını tercih ederseniz buharda pişirerek kullanın.
  • Çiğ balkabağını küp küp kesin ve sirke, yağ ve baharatlar ile soteleyin. Gevrek, lezzetli bir kahvaltı hazırlayın veya pişmiş tavuk üzerine daha kıyılmış bir versiyonunu deneyin.

Leave a Reply