İtfaiyeci Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

İtfaiyecilik mesleği ilgi gören meslekler arasındadır. Sizler de itfaiyeci nasıl olunur merak ediyorsanız makalemizi dikkatle okumalısınız.

İtfaiyeci nasıl olunur? sorusu meslek arayışında olanların ve itfaiyeciliğe ilgi duyanların cevabını merak ettiği bir sorudur. İtfaiyecilik mesleği oldukça zor şartlara sahip olan bir meslektir. Bu sebeple bu alanda çalışmak isteyenlerin doğru bir karar vermesi gerekmektedir. Peki, itfaiyeci nasıl olunur? Öncelikle itfaiyeci olabilmeniz için bazı şartlar yerine getirmeniz gerekir.

itfaiyeci nasıl olunur

İtfaiyeci nedir? İtfaiyeci yangın söndürme ve kurtarma çalışmalarında yer alanlara verilen addır. İtfaiyecilerin korkusuz ve yardımsever olmaları gerekmektedir. Ancak bu özelliklere sahip olursa görevlerini doğru şekilde yerine getirebilirler.

İtfaiyeci Nasıl Olunur?

İtfaiyeci olabilmek için Sivil Savunma ve İtfaiyecilik ön lisans programından mezun olmuş olmanız gerekmektedir. Bu bölümü bitirdikten sonra KPSS sınavına girmek de diğer bir şarttır. İtfaiyeci alımlarına başvurabilmek için ön lisans mezunu olmak ve KPSS puanı şartı aranmaktadır. KPSS sınavından ise en az 70 puan alınmalıdır. Diğer bir şart ise başvuru yapacak erkek adayların en az 1.67 cm boyunda kadınların ise en az 1.60 cm boyunda olmalarıdır. Son olarak itfaiyeci olabilmeniz için 30 yaşından küçük olmanız gereklidir.

İtfaiyeci Ne İş Yapar?

İtfaiyeci ne iş yapar? sorusu da bu alan hakkında cevabı merak edilen başka bir sorudur. İlk olarak itfaiyecilerin işleri yangınlara müdahale etmektir. Vatandaşlar bir yangın problemi ile karşılaştığı zaman bu ev, araba olabilir ilk olarak itfaiyeyi ararlar. Diğer görevleri ise kurtarma çalışmalarına katılmaktır. İtfaiyeciler belediyelere bağlı olan İtfaiye Müdürlüklerinde görevlerini yerine getirmektedirler.

İtfaiyeci Ne Kadar Maaş Alır?

İtfaiyeci olmak isteyenler “itfaiyeci ne kadar maaş alır?” sorusuna yanıt arıyor. Diğer mesleklere oranla daha zor şartlarda çalıştığını düşündüğümüz itfaiyeciler ortalama olarak 5.000 Türk lirası maaş almaktadırlar. Bu maaş çalışılan bölgelere göre de değişiklik göstermektedir. İtfaiyeciler aralarında kıdemleri sebebi ile farklı unvanlara da sahiptir. Bu sebeple de kıdem durumuna göre maaşlar değişmektedir. Bir itfaiyecinin kıdemi arttıkça maaşı da artar.