İç Mekanda Doğru Renk Seçimiyle Enerjinizi Koruyun

Günümüzde insan psikolojisinin müziklerden, kendi isim sesinden, filmlerden, resimlerden etkilendiğini birçok insan biliyor. Dolayısıyla her gün karşılaşılan, evi çepeçevre saran renklerin de günün her saatinde insanın enerjisini etkileyeceği bariz bir gerçektir. Kişisel zevkleri yansıtabilmenin de önemli bir unsuru olan dekorasyonda özellikle duvar renkleri tüm havayı değiştirebilecek özelliklere sahiptir.

Renkleri teker teker ele almak gerekirse kırmızının en yüksek enerjili renk olduğunu belirtmek gerekir. Yemek sektörünün çok sevdiği kırmızı iştah kazandırması, dinamik bir hava yaratması ile ünlüdür. Duvarlarda yüksek bir enerjiyi simgelerken zeminde kullanılmasının güven duygusuna hitap ettiği belirtilir.

iç dekorasyon

iç dekorasyon

Hangi Renk Hangi Tarza Uygundur?

Aslında renklerin herhangi bir tarza uygunluk taşıyıp taşımadığı pek önemli değildir. Elbette minimalizm denince akla ilk olarak beyaz gelse de genel olarak renklerin kullanım şekilleri tarzlara özgü olur. Ancak renklerin tonlarınınyeterince tanınmadan kullanılması kreatif bir görünüm yaratılmasını engelleyebilir. Örneğin rahat görünen bir alan yaratmak için kullanılan pembenin koyu tonu uyarıcı ve itici bir görünüme sebep olabilir.

En sık rastlanılan ve samimi bir hava için tercih edilen sarı bazen ortamda soğukluk hissettirirken turuncu neredeyse her alanda çok tok bir renk olmadığı müddetçe samimi ve sıcak bir auraya sahiptir. Turuncuyla kullanılabilecek hem dinamik hem de soft bir renk isteniyorsa yeşil denenmelidir. Beyaz yüksek güven veren havasıyla ofislerde sıkça kullanılır. iş ortamlarında mavinin tercih edilmesi yanlış olur çünkü mavinin özellikle kasvetli havalarda soğuk bir ortam yaratma riski vardır.

Leave a Reply