Hamilelik Depresyonu Nasıl Geçer?

Günümüzde hamile kadınların yaklaşık olarak %33’lük bir kısmı hamileliğin herhangi bir döneminde içinde bulunduğu durumdan ötürü klinik depresyon ya da anksiyete bozukluğu ile karşı karşıya kalmakta. Ancak birçok anne adayı bu durumu yeteri kadar ciddi almıyor ve bunun sonucunda da durum tahmin ettiklerinden çok daha ileriye gitmeye başlayabiliyor. Dolayısıyla belirtilerin kendilerini göstermesinden sonra hiç zaman yitirilmeden en uygun tedaviye başlanması gerekmektedir.

gebelik

gebelik

Psikoterapi

Uzman bir psikologdan alınacak olan psikoterapi ile beraber anne adayları sahip oldukları duygu ve düşüncelerine karşı bakış açılarını değiştirecek ve var olan sorunlarını fark edip bunları nasıl düzeltebilecekleri konusunda gerekli olan değişimleri kolaylıkla yapabileceklerdir.

Işık Tedavisi

Şimdilerde ışığın depresyon semptomlarını azalttığı gözlemlenmesi sonrasında anne adayları yapay güneş ışığı ile birkaç saatte uygulanmakta olan bu tedaviyi deneyebiliyorlar.

gebelikte sıkıntı

gebelikte sıkıntı

Omega 3

Omega 3’te bulunan yağ asitleri, doğal antidepresan kaynakları içerisinde görülmekte ve bunların sıklıkla tüketilmesi sonrasında annelerin ruh sağlıklarını koruması çok daha kolay gerçekleşecektir. Bundan dolayı başta balık ve ceviz gibi Omega 3 zengini olan ürünler hamilelik dönemi boyunca sıklıkla tüketilmelidir.

Antidepresan İlaçlar

İlaçsız tedaviler istenilen sonuçların elde edilememesi sonrasında anne adaylarına doktor kontrolünde antidepresan verilebilmektedir. Ancak bunları doktor kontrolü olmadan bırakmak, tekrardan ve üstelik daha ciddi bir şekilde hamilelik depresyonunun ortaya çıkması anlamına geleceğinden; gerek ilaç seçimi gerekse ilacın kullanımı aşamasında doktor ile iletişim halinde olunmalıdır.

Leave a Reply