Hamilelikte Kabızlığı Önlemek İçin

Kabızlık, hamilelik döneminde en fazla ortaya çıkan sorunlardan bir tanesi. Hamileliğin ilerleyen evrelerinde kendini gösteren bu durum pek çok anne adayını etkiliyor olsa da birkaç detaya dikkat edilmesi sonrasında kabızlık sorunu ortadan kaldırılabilecektir.

kabızlığı önlemek

kabızlığı önlemek

Yaşam Koşullarını Düzenleyin ve Neler Tükettiğinize Dikkat Edin

Anne adaylarının hamilelik süresi boyunca farklı sebeplerden ötürü defekasyon işlemini sürekli olarak ertelemesi sonrasında kabızlık çok daha ciddi şekilde kendini gösterebiliyor. Bu tarz yakınmaları engellemek adına ise öncelikli olarak anne adayların kendini her gün aynı saatte defekasyona zorlaması önemlidir. Karın içi basıncın artmasını sağlamak adına en uygun pozisyonu bulmaları sonrasında kabızlık sorunu ortadan kalkmış olacaktır.

Kabızlık ile karşı karşıya kalmamak adına dikkat edilecek olan diğer bir ayrıntı ise başta çiğ olmak üzere gerekli olan pek çok sebze ve meyve sıklıkla tüketilebilecektir. Kuru erik, kuru incir, kuru kayısı kompostolarının yanı sıra taze meyve suları da yine gönül rahatlığı ile içilebilecektir.

kabızlık

kabızlık

Anne adayları kabızlık sorunu başladığı zaman kahvaltılarında bir bardaklı şekerli ılık su içebilirken eğer isterlerse suyun içerisine bir kaşık sıvı yağ da ekleyebilirler.

Spor yapmak pek çok konuda olduğu gibi kabızlık konusunda da anne adaylarına ciddi faydalar sağlayacaktır. Başta yürüyüş olmak üzere birçok farklı spor anne adaylarının kendilerini zorlamadan yapmaları sonrasında kabızlığın önüne geçilmesine yardımcı olacaktır. Fakat bütün bunlar yapılmasına rağmen herhangi bir değişim olmuyorsa, vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Leave a Reply