Evde Yapılabilecek Eğlenceli Çocuk Etkinlikleri

Anne baba olmak kolay değil. Bebeğinizi dünyaya getirmekle hiçbir şey sona ermiyor değil mi? Hatta daha da zorlaşıyor her şey. İşte anne babalığı kutsal yapan şey, tam olarak bu! Evet, çocuğunuz sizden sürekli ilgi bekler. Sürekli onunla ilgilenmenizi, vakit geçirmenizi ister. Oyunlar oynayıp, masallar okumanızı, onunla sürekli etkinlikler yapmanızı ister. Peki sizler anne-baba olarak çocuğunuza nasıl davranmalısınız biliyor musunuz? Onlarla yapacağınız etkinlikler, onları eğlendirirken aynı zamanda da geliştirmeli. Yani bu etkinlikler, eğlenceli olduğu kadar da öğretici olmalı…

çocuk etkinlik

çocuk etkinlik

Eğlenceli Çocuk Etkinlikleri

  • Çocuğunuzun cinsiyet kavramını iyice anlayabilmesi için ve kendi cinsiyetinin toplumdaki yerini kavrayabilmesi için, onunla evcilik oyunu oynayabilirsiniz. Evcilik oyunu; çocuğunuza ne zaman ne yapması gerektiğini, toplum içinde nasıl davranırsa daha iyi olacağını vs. öğretir.
  • Boyama kitaplarını kullanarak birlikte boyamalar yapabilirsiniz. Ama bu etkinlik çocuğunuzun hayal dünyasını kısıtlayacaktır. Çizilmiş bir resmi boyamaktansa, kendi hayal dünyasında yer alan bir resmi çizip onu boyaması daha faydalı olacaktır. Çocuğunuzun yanında olup onu destekleyin. Ama asla ona karışmayın. O öyle çizilmez, o renk oraya uymaz diyerek, hayallerine müdahale etmeyin. Bırakın, resimler ve boyalarla özgürce kendini anlatsın…
parmak boyama

parmak boyama

  • Birlikte masallar okuyun. Siz okuyunca o dinlesin ve sonra size anlatsın. Hatta resimli kitaplar üzerinden masal oluşturup size anlatmasını isteyin. Böylece hikaye etme yeteneği gelişecektir.
  • Rengarenk kağıtlardan birlikte şekiller yapıp, onun odasını süsleyin. Nasıl şekiller yapılacağını çocuğunuzun hayal dünyasına bırakın. Siz sadece ona yardım edin.
  • Hiç yapılmamış şeyler yapmaya çalışın. Sürekli aynı etkinlikler sıkıcı olacaktır. Bu konuda çocuğunuza da danışın, onun da fikrini alın. Bugün ne yapmak istersin diye sorun. Belki de sizin hiç aklınıza gelmeyen bir fikri vardır.

Leave a Reply