Adli Tıp Uzmanı Maaşları

Adli tıp uzmanı maaşları net olan asgari ücretin üzerindedir. Maaş bakımından yüksek maaş almaktadırlar.

Adli tıp uzmanı maaşları bakımından son derece iyi bir meblağa sahiptir. Adli tıp uzmanı olan kişilerin maaşları aynı zamanda aile yardımı, prim ve de diğer ödenekler bakımından farklı maaşlara sahip olma durumları söz konusudur. Kesin olarak maaş bilgileri net olmasa da en düşük olarak 9 bin 640 en yüksek olarak ise 14 bin 780’dir. Özel sektörde bu aralıkta almakta maaş almakta olan adli tıp uzmanları son derece iyi bir maaşa sahiptirler. Adli tıp uzmanı maaşı 2022 verilerine göre maaşları bu şekilde artış göstermekte olan adli tıp uzmanlığı gözde olan bir iştir.

Adli Tıp Uzmanının Görevleri Nelerdir?

Adli tıp uzmanı suç mahallinden toplanmakta olan bulguları analiz eden ve kullanılması üzere sunan bir iş tanımına sahiptir. Adli tıp uzmanı ne iş yapar? Adli tıp uzmanı olay yeri incelemesi yaparak oradan bulgu bulmak, otopsi yapmak, DNA testi yapmak, belgeleri araştırıp incelemek, raporlar yazmak gibi belli başlı maddeleri yazdığımız görevlere sahiptir. Adli tıp uzmanı olan kişiler labaratuvar içindeki düzenin takibini yapmak ve de belirlenmiş olan bilgileri veri tabanına kaydetmek de aynı zamanda adli tıp uzmanları tarafından yapılmakta olan bir görevdir. Adli tıp uzmanı maaşları ise bu iş yüküne oranla son derece iyi ve de yüksek olmaktadır.

Adli Tıp Uzmanı Olmak İçin Ne Gerekiyor?

Adli tıp uzmanı olmak noktasında gerekli olan en büyük şart üniversitelerin 6 yıllık tıp eğitimini almak gerekmektedir. Tıp eğitimini aldıktan sonra ise lisans eğitimi ve TUS sınavına girmek de gerekmektedir. Bunların ardından 4 yıllık bir eğitim daha görerek adli tıp uzmanı olmak mümkün olmaktadır. Adli tıp uzmanları herhangi bir suç bölgesinde toplanmakta olan bulguları analiz etmekte ve kullanılması üzere hazır olan verileri sunmaktadır. Eğitimi ve de iş yükü fazla olan bu meslek aynı zamanda son derece rağbet görmektedir. Otopsi uygulaması da adli tıp uzmanı tarafından yapılmaktadır.

Adli Tıp Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Adli tıp uzmanı olan kişilerin maaşları genel anlamda birkaç faktöre göre değişiklik göstermektedir. Adli tıp uzmanı görevleri bakımından yaptıkları göreve göre maaşları da farklılık göstermektedir. Çalıştıkları kurum ve kuruluşa göre de maaşları farklı olmakta olan adli tıp uzmanları için aynı zamanda göreve ne zaman başladıkları, ne kadar süredir çalışıyor oldukları da maaş noktasında değişime neden olmaktadır. Genel anlamda adli tıp uzmanı maaşları 9 bin 200 ila 17 bin 200 lira arasında değişkenlik göstermektedir. Çalışma yıllarına ve başarılarına göre de maaşları değişiklik göstermektedir. Adli tıp uzmanı maaşları tüm bu nedenler kapsamında artıp azalmaktadır.