Bütçe Planlaması Nasıl Yapılmalı?

İşinizden edindiğiniz kazanç zaman içinde yanlış kullanım sebebi ile yetmeyebilir. Bunun yanı sıra artan faturalar ve zamlanan bazı besinler sebebi ile de bütçenizi planlama ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bütçe planlamanız da öncelikle gelirinizi not almanız gerekir. Geliriniz sonrasında ise faturalarınızın toplamını alarak düzenli olarak yaptığınız ödeme ve taksitleri belirleyebilirsiniz. Sonrasında beslenmeniz için ayıracağınız alışveriş tutarını belirleyerek ilerlemeniz gerekir. Bu işlemi düzenli olarak her ay yaparak bütçenizi planlayabilir ve yaşadığınız zorluğu bir dönem sonrasında atlatabilirsiniz.

Ev Bütçesini de Ekonomi Nasıl Yapılır?

Bitçe planlamanız içinde ev ekonominizi de planlamanız gerekir. Bu işlem için enerji tasarrufuna ilk olarak yer açabilirsiniz. Televizyon seyretmediğiniz zamanlarda fişini çekmeniz aylık on illa yirmi lira arasında bir fatura indirimi sunacaktır. Bunun yanı sıra fırınlarda bulunan led ekranın sürekli yanıyor olması da bir enerji harcamasına işarettir. Fırını kullanmadığınızda fişini çekebilir ve faturanıza da bu tutarı ekleyebilirsiniz. Kullandığınız aydınlatma ürünlerinde led aydınlatmalara yer vermeniz ise yıl bazında yüzde altmış ille yüzde seksen arasında bir avantaj elde etmeniz sağlar.

Bunların yanı sıra market alışverişlerinizde aylık olarak ürünleri satın almanız da önemlidir. Böylelikle aylık olarak tüm beslenmenizi bir yerden uygun fiyat ile satın alarak ekonomik olarak da rahatlama sağlayabilirsiniz. Abur cubur ürünlerden uzaklaşmanız ve fast food alışkanlıkları bırakmanız hem sağlık hem de bütçeniz için önemli olacaktır.