Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tüm yıl boyu beklediğiniz ve sonunda gerçekleştirdiğiniz tatil sonrasında hala kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Çabuk yoruluyor, odaklanamıyor ve çabuk mu öfkeleniyorsunuz? Uykunuzu almanıza rağmen hala dinlenmeden kalktığınızı mı düşünüyorsunuz? Tüm bu sorularınızın cevabı tükenmişlik sendromudur. Tükenmişlik sendromu önemsenmesi gereken bir durum olup onu yenmez iseniz depresyon, egzama, baş ağrıları, uyku ya da yemek yeme bozuklukları, sindirim sistemi rahatsızlıkları ve saç kırana kadar uzanan bir listeye davetiye çıkarıyor. Bu sebep ile erken önlem almak son derece önemlidir.

tükenmişlik

tükenmişlik

Tükenmişlik Sendromunu Yenmenin Yolları

Tükenmişlik sendromu yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız uzmandan destek almaktan çekinmeyin. En ideal olan bu yöntemin yanı sıra günlük yaşantınız içinde egzersizlere yer açarak bunu düzenli hale getiremeye çalışabilirsiniz. Aileniz ile ya da sevdikleriniz ile daha çok zaman geçirmeye çalışmak da kafanızı dağıtabilecek olan bir yöntemdir. Sadece işe odaklanmayın. Yeni bir hobi edinin. Resim yapmak, ebru sanatı, takı tasarımları ve daha birçok farklı dalda çalışmalar yapabilirsiniz.

tükenmişlik sendromu

tükenmişlik sendromu

Bunun yanı sıra kahvaltınızı ve öğle yemeğinizi aksatmamaya özen göstermeniz önerilir. Bu öğünleri atlamak kan şekerinizde düşüşe yol açarak daha çok halsiz ve öfkeli olmanıza sebep olacaktır. Mutlaka öğün aralarında daha kendinizi tazelenmiş hissedeceğiniz besinlere ya da içeceklere yer açın.  Bunun yanı sıra işinizden çok fazla sıkıldıysanız ve tekrar aynı şekilde işinize odaklanmak istiyorsanız, işiniz ile ilgili olarak yeni bilgiler öğrenmeye çalışabilirsiniz.

Leave a Reply