Seo Nedir?

Arama motoru optimizasyonu yani seo web sitelerinin arama motorlarında en üst sıralarda görülmesini sağlamaktadır. Bu amaçla çeşitli stratejiler geliştirmekte, çalışmalar yapmakta ve teknikler sunmaktadır. Arama motorlarında en üst sıralarda yer almak içinse ziyaretçi sayımızı arttırmak ve arama motorları kurallarına hakim olmak, bu konuda oldukça bilgi edinmek gerekmektedir. Seo, web sitelerinin trafik kalitesini ve markanın trendini arttırma uygulaması olarak da bilinmektedir. Web sitelerinin google ve yahoo başta olmak üzere bunlar gibi arama motoru sayfalarında daha nitelikli bir performans göstermesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen isim seo olarak geçmektedir. İngilizce Engine optimization kelimelerinin kısaltılmış halidir. Daha farklı şekilde tanımlanacak olursa seo, web sitelerinin arama motorlarında en üstte yer almasını sağlayan faaliyetler bütünü olduğu söylenebilmektedir.

Arama motoru optimizasyonu seo web sitelerinin ziyaretçi sayılarının arttırılmasını da hedeflemektedir. Fazla ziyaretçi her web girişimcisi için önemli olmaktadır. Ancak ziyaretçilerin nitelikleri de burada devreye giren önemli konular arasında yer almaktadır. Anahtar kelimeler de web siteleri için oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Seçilecek anahtar kelimeler sitenin tanıtımı açısından önem arz etmektedir. Anahtar kelimenin potansiyel ziyaretçinin ne istediğine ve bunu google motorlarında hangi ifade ile arattığına dikkat etmek gerekmektedir. Seo bir defa uygulanıp bitirilebilecek bir iş değildir. Web  sitesinin içeriğinin belirlenmesi yani faaliyet gösterilen alanla ilgisinin tesbit edilmesi uyumlu içeriklerin paylaşılması gerekmektedir. İçeriklerin özgün olması benzer web sitelerine göre daha taze içerikle üretilmesi gerekmektedir. Web sitede yer alan içeriklerin güncellenmesi, yeni içerik üretimin yapılması gerekli konular arasında yer almaktadır. Seo uygulamalarında iç optimizasyon kadar dış optimizasyon da önemli konular arasında yer almaktadır.

Seo Uygulamalarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web sitelerinin yükselmesini sağlayan bir uygulama olan seo içerik bakımından faaliyet gösterilen alanla uyumlu bir alaka düzeyine sahip olmalı, uzmanlık ve güven barındırmalıdır. Web sitenin bulunduğu sektörle alakalı içerikler sağlaması gerekmektedir. Başlık ve açıklama etiketi her sayfa için özgün olmak zorundadır. Görsel optimizasyon, URL kullanımı ve alt etiket kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.  Başlık etiketlerinin H1/H6 standartlarında olması gerekmekte ve mobil ortamlarına uyumlu olması gerekmektedir.