Kırma Makinaları

Kırma makineleri elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürebilen çeşitli şekillerde ve işlevde olabilen iş makineleridir. Kırma makinelerin de  iki önemli konu vardır. Bunlardan birincisi; Motor gücü bir diğeri de volandır. Bu iki husus kırma makinelerin de  kuvveti arttırmaya yarayan faktörlerdir. Volan krank miline bağlanarak kavramaya yardımcı olabilmektedir. Kavrama diskine hareket veren tekerlek şeklinde bir parçadır.

Kırma kırıcılar yardımı ile beraber yapılan kaba boyut küçültme anlamına da gelir. Kırma makinaları kaba kırma ve ince kırma olmak üzere iki çeşide ayrılır. Boyut küçültme aşamasının ilki kırma aşamasıdır. Kırma da birtakım kuvvetler uygulanmaktadır. Darbe, sıkıştırma, ezme kesme ve sürtünme kuvvetleridir. Kırma işlemi için kullanılan cihazlar kırıcı olarak isim almaktadır.

Kırıcı Çeşitleri

Kırma makinaları; Çeneli, konili ve çekiçli kırıcılar cevher hazırlama tesislerinde en yaygın olarak kullanılan kırıcı tipleridir. İstenilen boyuta kırılmış ve hazırlanmış malzemenin kırma devrelerinden alınması ya da malzemenin boyuta göre sınıflandırılmasın da; uygulanan prosese, cevherin yapısına, boyutuna, fiziksel ve kimyasal özelliklerine göre çeşitli elekler kullanılmaktadır. Bunlar; elek yüzeyinin yapısına göre saç, tel örgülü ve paralel çubuklu elekler; çalışma şekline göre hareketsiz (sabit ızgara ve sabit kavisli elek) ve hareketli (hareketli ızgara, döner elekler, sallantılı elekler ve titreşimli elekler) olarak sınıflandırılmaktadır.

Plastik Kırma Makineleri

Plastik atık ve hurdaların döner ve sabit bıçaklar vasıtası ile beraber boyut küçültmesin de kullanılmaktadır. Kırılacak plastik malzemenin formuna ve çeşidine göre farklılıklar göstermektedir. Plastik kırma makinaları; Rotor tipi, bıçak dizilimi ve elek tipi ile beraber bütün plastik malzemeler de yüksek verimlilik ile çalışabilmektedir.

Plastiğin aşındırıcı etkilerinden dolayı  kırma bölümüne aşınma önleyici koruma sağlanabilmektedir. Özel alaşımlı çelik malzemeden imal üretilmiş olan, çoklu kullanım fırsatı sağlayan sabit ve döner bıçaklar sayesinde düşük işletme maliyetine sahip olacaktır. İşlenecek malzemenin çeşidine  göre farklı elek tipleri üretilmekte ve malzemenin aşındırıcı etkileri göz önünde tutularak özel alaşımlı elek malzemesi kullanılmaktadır. Kırılacak malzemenin çeşidine göre de helezon ve fan çıkışlı olarak üretilebilmektedir. Kırma makinaları  bakım ve temizliklerinde her noktaya ulaşmak önemlidir. Bu sayede kırma makinelerinden  maksimum miktarda iş sağlanmış olur. Bazı kırma makinaları ise sulu kırım imkanı sağlamaktadırlar.

Sulu Kırma Makineleri

Bu makineler yüksek verimli, çok amaçlı olup büyük kapasiteli ürünlerdir. Otomobil parçaları, atık borular, film, örtü gibi ürünler, şişe ve kasa gibi ürünler temizlendikten sonra kırılmaktadır. Kırma anında ürünlerin yıkanarak temizlenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca yıkama suyuna farklı kimyasallarda eklenebilmektedir. Farklı ağırlık kapasitesinde olabilen çeşitleri mevcuttur. Yıkama sularına çeşitli kimyasallar eklenebilmektedir. Sulu kırma makinelerinin pozitif yönlerini şöyle sıralayabiliriz; CE belgeli, minimum enerji ve maksimum performans sağlayabilmekte olup, hızlı ve kolay temizlenmekte, rotor bıçağı ayarı yapmayı gerektirmez ve bıçakları birçok kez bilenmektedir. Özel yapılmış olan eleklerinden dolayı ideal bir biçim de ve ölçüde kırma işlemini gerçekleştirebilirler.

Taş Kırma Makineleri

Genel de taş ocakların da kullanılan ve buna bağlı olan sektörlerde kullanılabilen kırma makinelerdir. Kullanılacak malzemelerin kırılmasında, elenmesinde ve yıkanmasın da kullanılmaktadırlar. Konkasör olarak da isimlendirilen bu makineler kırma eleme iş yerlerin de genel bütün kırma işini yapan makinelerdir. İşlenecek malzemenin çeşidi, kalınlığı, sertliği ne kadar aşındırıcı olursa olsun taş kırma iş yerleri için alınacak olan makinelerin özellikleri için çok büyük önem arz etmektedir. Taş kırma firma sahipleri müşterilerinin istekleri doğrultsun da ürünlerini o şekilde hazırlamaktadırlar. Bu yüzden kaliteli malzemeler ile beraber gelişmiş bir konkasör kullanmak o firmayı diğer firmaların bir adım önüne geçirecek unsur olacaktır.

Kırma makineleri için https://www.inanplastics.com/plastik-kirma-makinasi tıklayın.