Göz Altı Morlukları Neden Olur ?

Göz altı morlukları göz kapaklarının alt kısımlarında oluşan koyu renkli halkalardır. Özellikle yoğun çalışan insanlarda yoğun olarak görülmektedir. Ancak göz altı morlukları genetik olarak da oluşabilmektedir. Bu durum endişelenecek bir şey değildir. Tıbbi bir riski bulunmamaktadır. Bazı insanlar rahatsız olduğu için bu duruma çözüm aramaktadır. En yaygın olan sebeplerinden biri uykusuzluktur. Çok fazla yoğun çalışmanız uykunuzu alamamanıza sebep olabilmektedir. Bu normalden fazla uyuduğunuz zamanlarda da yaşanabilmektedir. Uykusuz kalmak ciltte soluk bir görünüme yol açar. Bu da deri altında bulunan damarların gözükmesine ve koyu görüntüye yol açmaktadır. Göz altlarında sıvı birikmesi ile bu bölgelerde şişkinlik de olabilmektedir. Göz Altı Morluklarını Geçirmenin Yolları arasında en önemlilerinden biri uyku saatlerinizi düzenlemektir. Alerjik reaksiyonlar, yaş ve susuz kalmak da göz morluğunda sebep olabilmektedir.

göz altı morlukları neden olur

Evde Neler Yapabilirsiniz ?

Göz Altı Morluklarını Geçirmenin Yolları arasında evde uygulanabilecek yöntemler de bulunmaktadır. En garanti olan yöntemlerden biri doktora gözükmektir. Böylece altında yatan bir medikal neden varsa ilk olarak onun tedavisi yapılacaktır. Evde kendiniz morlukları geçirmek istiyorsanız yapabileceğiniz şeyler de bulunmaktadır. İlk yapmanız gerekenlerden biri bölgeye soğuk uygulamaktır. Soğuk kompress yapmak şişkinliği alır ve genişlemiş olan kan damarlarını daraltır. Bu da biraz da olsa morluğun gitmesine sebep olacaktır. Buzu ince bir havluya sararak aralıklar ile göz altına uygulamanız iyi gelecektir. Soğuk su ile bezi ıslatarak da aynı etkiyi elde edebilirsiniz. Önemli olan çözümlerden birisi de uykudur. Yetersiz uyuyorsanız uyku sürenizi arttırmak da büyük biz etki yaratacaktır. Uykusuzluk cilt renginizin solmasına neden olur. Koyu halkalardan kurtulmak için günde en az 7 – 8 saat uyumanız gerekmektedir. Yatış şeklininde büyük bir etkisi vardır. Uyurken başınızı biraz daha yüksekte tutarak halkalardan kurtulabilirsiniz.

Doğal Geçirme Yöntemleri

Evde bulunan birçok besin maddesi de morlukları geçirmek için kullanılabilir. Göz Altı Morluklarını Geçirmenin Yolları arasında ilki ve en çok bilineni çay poşetidir. Gözlere soğuk çay poşetlerini koymak şişliği alır. Çayın içerisinde bulunan antioksidanlar ve kafein ile kan dolaşımı uyarılır ve kan damarları da temel haline geri döner. Böylece morluk da azalacaktır. Hindistan cevizi yağı ile her gece göz altlarına masaj yapmanız da etki edecektir. Yağ cilt hücrelerini onarır ve yenilenmelerini sağlar. Salatalık da koyu halkalara iyi gelmektedir. Diğer kullanılabilen malzemeler ise gül suyu ve süt olacaktır.