Hamilelikte Görülen Cilt Kaşıntıları Nedenleri

Hamilelik döneminde sıkça rastlanılan rahatsızlıklardan biri cillte oluşan kaşıntılardır. Cilt kaşıntıları cildin kuru olmasından da kaynaklanır. Kaşıntılara bulantı da eşlik ederse mutlaka doktora gidilmelidir. Kaşıntıya çok farklı nedenler bağlı olabilir. İlaçlardan olabileceği gibi çevresel etkenlerden de olabilir.

kaşıntı

kaşıntı

Hamilelik Döneminde Oluşan Kaşıntıların Nedenleri

Gebelik ürtikeri durumunda, cildin üst kısmı kaşınır ve kabarcıklar oluşur. Hepatit B virüs mikroorganizmaları da kaşıntıya neden olur. Safra karaciğerde biriktiyse kaşıntılar şiddetlidir. Hamilelik döneminde kullanılan ilaçlara da dikkat edilmelidir. Böbreklerde meydana gelen rahatsızlık durumları da kaşıntıya neden olur.

Hamilelik döneminde cilt çatlakları oluşur ve bunlar kaşıntıya sebep verir. Mantar olasılıklarını da unutmamak gerekir ve bölgesel kaşıntı durumlarından şüphelenmek gerekir. Kaşıntıların geçmesi için bazı önlemleri alabilirsiniz. Duş aldıktan sonra özellikle sabun kalıntılarınızı çok iyi durulayın.

kaşıntı nedenleri

kaşıntı nedenleri

Sert havlu yerine yumuşak havlu seçin. Çok aşırı sıcak su kullanmayın. Sıcak su kaşıntıları daha fazla tetikler. Kaşıntı giderici yulaf özlü sabun ya da şampuanları kullanın. Hamilelik döneminde özellikle parfümü bedeninize sıkmayın. Parfüm de kaşıntıya neden olur. Giyilen giysileri özenle seçmelisiniz. Giysileriniz, terletmemeli ve pamuklu olmalı. Gebelik durumunda özellikle kaşıntılarınızı takip edin ve sürekli oluyorsa doktora danışın. Kaşıntılar iç hastalıkları da gösterdiği için baştan önlem almalısınız. Kendi havlunuzu ve kişisel eşyalarınızı ayırmalısınız. Kendi kullandığınız eşyaları da devamlı temiz tutmalısınız.

Leave a Reply