Bel Fıtığı Oluşumu

Bel fıtığı günümüzde oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Neredeyse on kişiden sekizinde görülen bel fıtığının her ne kadar sebebi ağır kaldırmak olarak ifade edilse de birçok sebep fıtığın oluşumuna sebep olabiliyor. Ağır kaldırma sadece bel değil birçok kas için sakıncalıdır. Fakat yerden her hangi bir tozu alırken ya da sürekli oturan bir kişide dahi bel fıtığı oluşumuna rastlanabiliyor. Yapılan yanlış hareket, kasların güçsüzleşmesi, hareketin ani yapılması, aşırı kilolu olmak ve daha birçok sebep bel fıtığına sebep olabiliyor.

bel fıtığı

bel fıtığı

Bel fıtığı bulunan kişilerin sert zeminde yatması gerekir, şeklinde yapılan söylemler yanlış olup bu yatış ile daha çok ağrı yaşanabileceğiniz vurgulayan uzmanlar orta sertlikte ortopedik yatak öneriyorlar. Bel fıtığı teşhisi konularak yaşamını bu şekilde devam ettiren birçok kimse bulunuyor. Fakat bazı durumlarda uzmanlar bel fıtığının ameliyat edilmesi gerektiği yönünde birleşiyor. Bel fıtığı ameliyatından kötürüm kalma gibi risklerden dolayı ise birçok kişi ameliyattan çekinmekte. Peki, bel fıtığı ameliyatı sonrası gerçekten kötürüm olma riski var mı?

fıtık

fıtık

Bel Fıtığı Ameliyatı Riskli mi?

Bel fıtığının her tanısında bel fıtığı ameliyatı önerilmiyor.  Fakat bazı fıtıklarda doktorlar ameliyatın yapılmasının gerekli olduğunda bileşir. Halk arasında yaygın olan bel fıtığı ameliyatının kötürüm yaptığı ise uzmanlarca yanlış olarak ifade ediliyor. Her ameliyat gibi bu ameliyatında bazı riskleri olduğunda birleşen hekimler ameliyat sonrası günlük yaşama yavaş yavaş dönülebileceğini söylüyor.

Leave a Reply