Evinizde Bu Bitkilere Yer Vermeyin

Evinizde hiç zararını bilmeden büyüttüğümüz birçok bitki bulunuyor. Oldukça zararlı ve zehirleme tehlikesi bulunan bu bitkilerin bazıları güzel çiçekleri bazıları desenli yaprakları ile hoş bir görüntü yaratıyor.

Evde Yetiştirilmesi Uygun Olmayan Bitkiler

Orman Gülü

Muhteşem çiçekleri, renkliliği ve canlılığı ile dikkat çeken Orman Gülü aynı zamanda kokusu eve ferahlık katan bir bitkidir. Fakat bu bitkinin yapraklarına temas edilmesi cilde zarar verirken yenmesi ise ölümcül olabilir.

zakkum

zakkum

Zakkum

Zakkum çiçeği evlerde özellikle dekorasyon içinde sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. Ancak uzmanların yapmış oldukları açıklamalara göre oldukça zehirli maddeleri içinde barındıran bir bitki olma özelliğini taşıyor.

Açelya

Muhteşem görüntüsü ve çiçeklenme süre fazlalığı ile tercih edilen bitkiler arasında gelen açelya oldukça zararlı bir bitki olup insanlarda nefes darlığı, kusma, halsizlik gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor.

Yasemin

Muhteşem kokusu ile aklınızı başınızdan alabilecek olan yasemin bitkisi de zararlı olan bitki familyası içinde yer alıyor. İşlenmiş olarak piyasada satılan yasemin çaylarına aldanarak bu çiçeğin zararsız olduğunu düşünmek yanlış olacaktır. Yasemin çiçeği kişilerde mide fesadı geçirtebilecek özelliğe sahip olan bir bitkisidir.

zambak

zambak

Zambak

Muhteşem çiçekleri ve olağanüstü kokusu ile hayranlık uyandıran Zambak çiçeği de zararlı olarak belirtilen bitkiler arasında bulunuyor. Çiçek ve yaprağında bulunan zararlı etkenler zihinsel fonksiyonların yitirilmesi, mide rahatsızlıklarına sebep olabiliyor.

Leave a Reply