Dedikodu Yapmanın Faydaları

Yapılan araştırmalara göre dedikodu yapmak yani bir başkası ile ilgili olarak kişilerin aralarında konuşması aslında oldukça faydalıdır. Bu faydanın elde edilmesinde kişinin rahatlaması ve beraber olarak yapılan paylaşım sonrasında da yakınlaşmanın yaşanmasına etki eder. Artık belli bir kişi ya da durum ile ilgili olarak aynı fikirde olan ya da suç ortaklığı olarak da ifade edilen durumu paylaşan kişiler birbiri ile yakınlaşır.

Fakat dedikodu yapmanın da belli bri kriterinin ve inceliklerinin olduğu konusunda da araştırmacılar uyarıda bulunuyor. Sürekli olarak başkaları hakkında kötü konuşmak insanların sizden uzaklaşmasına sebep olacaktır. Bunun için ise arada mutlaka iyi haberleri de taşımanız öneriliyor.

Dedikodu Yapmanın İncelikleri

Dedikodu yapmak her ne kadar kötü bri davranış biçimi olarak bilinse de hemen hemen herkesin arada dedikodu yaptığına şahit oluruz. Elbette kendimizi de bu davranış biçiminde bulmamız mümkün. Yapılan araştırmalara göre kişilerin bir arada bulunurken dedikodu yapmak incelikleri içince paylaşımda bulunmaları psikolojik rahatlamaya sebep oluyor.

Dedikodu yapma inceliğinde ise herhangi bri arkadaşını kötüleme ya da onun ile ilgili bir durumu aktarma sırasında öncelikle onun iyi yönünü ya da onun ile ilgili güzel olan bir şeyi söylemek ve sonrasında diğer davranışı ise yumuşatarak söylemedir. Bu sayede karşı taraf sizin iyi niyetinizi anlayacak ve buna göre değerlendirme yaparak cevap verecektir.