Eklem Ağrısı Nedir?

Eklem ağrısı vücudun en çok hareket eden yerlerinde görülen kemik ve kas ağrılarına denmektedir. Genellikle yaşı geçkin olanlar ve büyüme çağında olanlar görülmektedir. Ancak bunun dışında kilo sorunları yaşayanlarda, çeşitli spor yapanlarda, kaza ve çeşitli hastalıklardan dolayı da kaynaklı olabilir. Hatta psikolojik sorunlar bile buna neden olabilir.

eklem ağrıları

eklem ağrıları

Bu nedenle günümüzde yaygın olan hastalıklardan birisi haline gelmiştir. Yoğun stres altında uzun süreli çalışmalar bile buna en büyük nedenlerden birisi olabilir. Eklemlerimiz günlük aktiviteleri yapabilmek için en önemli bölgelerden birisidir.  Bu nedenle eklemlerde oluşan ağrıların kaynağını doğru şekilde tespit edebilmek oldukça önemlidir.

Eklem Ağrıları İçin Doğal Yöntemler

Her eklem ağrısı hissedildiğinde ağrı kesici tüketmek vücut için çokta doğru bir seçenek değildir. Bunun yerine doğal yöntemler kullanmak bazen daha faydalı olabilir.  Keten tohumu doğal iltihap sökücü işlevi görmektedir. İçerisinde bulunan omega 3 ile vücudun bağışıklık sistemine güç vermektedir. Bu da eklemlerde gelen ağrıların giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Doğal yöntemler arasında bir diğer besin ise zencefildir. Zencefil yine eklem ağrılarının tedavisinde kullanılan en önemli ürünlerden birisidir. Zencefil ile birlikte zerdeçal da kullanabilirsiniz.

eklem ağrısı

eklem ağrısı

Zerdeçal ağrı dindirici ve antioksidan özellikleri sayesinde yaralı dokuların onarımına katkı sağlamaktadır. Böylece vücuttaki her türlü iltihabın sökülmesine destek çıkmaktadır.

Son olarak ise günlük yemeklerinizin içerisine biberiye kullanabilirsiniz. Yoğun çalıştığınız dönemlerde biraz biberiye kullanmanız eklemlerinizin gerekli vitamini almasına katkıda bulnacaktır. Ağrı kesici faydası ürolik asit barındırmasından gelmektedir. Bu nedenle hiçbir olumsuz etkisi de bulunmamaktadır. Özellikle diz eklemlerinin ağrılarında tavsiye edilmektedir.

Leave a Reply