Aşırı Terlemenin Sebepleri Nelerdir?

İnsanların bir kısmı genel yapılarından dolayı daha fazla terleyebilirler. Aşırı terlemenin ise ardında pek çok farklı sebep olabilir. Terleyen kişiler tarafından normal olarak görülen bu durum, diğer insanlar için zaman zaman rahatsız edici olabilir. Bilimsel ve anatomik incelemelere bakıldığı zaman aşırı terlemenin ilk sebepleri arasında tiroid bezlerinin aşırı çalışmasının olduğunu görüyoruz. Sinir sistemindeki bozukluklar, stresli yaşam biçim, böbrek rahatsızlıkları, psikiyatrik hastalıklar da aşırı terlemenin diğer sebepleri arasında yer alıyor.

aşırı terleme

aşırı terleme

Terlemenin bazı kanser hastalarının kullandıkları ilaçlardan dolayı da olduğu söyleniyor. Terlemeler uzun süre boyunca devam ediyorsa mutlaka zaman kaybetmeden bir doktora kontrole gidilmelidir.

İnsanlarda fiziksel bir sorun olarak görülmekte olan aşırı terleme durumu, insanların psikolojik olarak da etkilenmelerine yol açabilir. Aşırı terleme yaşayan kişiler zaman içerisinde asosyalliğe yatkın bir hale gelebilir ve kendisine de fiziksel zarar vermeye başlayabilir.

Terleme Nasıl Tedavi Edilir?

Aşırı terlemenin tedavi edilebilmesi için günümüzde su banyosu yöntemi kullanılmaktadır. Su banyosu yönteminde eklem bölgeleri, yüz ve el bölgeleri titiz bir şekilde temizlenir. Uygulamayı profesyonel olarak yaptırmanız ise uygulamadan verim alabilmeniz açısından büyük bir önem taşımaktadır.

terlemek

terlemek

Yüz bölgesinde terleme yaşadığını belirten kişilerin ise tedavisi için ameliyat tedavisi gerekebilir. Kadınlar da hormonel sebeplerden dolayı terleme olduğu bilinmektedir. Terleme hangi sebeple oluyorsa olsun muhakkak zaman kaybetmeden bir doktora gidilmelidir.

Leave a Reply