Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Kitap okumak birçok hastalığa iyi geldiği gibi aynı zamanda kelime hazinesinin zenginleşmesine destek olarak sosyal yaşamda da avantajı kazandırır. Kitap okuma alışkanlığına sahip olan kişiler birçok konu hakkında bilgi sahibi olmanın ayrıcalığını yaşarken aynı zamanda yeni bilgileri edinmek konusunda da sürekli araştırma yaparlar.

Çocukluk döneminde edinilecek olan kitap okuma alışkanlığı ilerleyen zaman içinde bırakılacak bir durum değildir. Bu sebep ile çocuklarınıza kitap okuma alışkanlığını kazandırmanız oldukça doğru bir yaklaşım olup onun gelişimini de olumlu etkileyecek bir durumdur.

Neler Yapmalı?

Kitap okuma alışkanlığını çocuğunuza kazandırmak için öncelikle sizin de okumanız gerekir. Unutmayın ki çocuklar her zaman ebeveynlerini örnek alırlar. Böylelikle çocuğunuz da zaman içinde sizin gibi olmak isterken kitap okumaya başlayacak ve bunu alışkanlık haline getirecektir.

Kitap okuma alışkanlığı edindirirken çocuğunuzun ilgisini çekecek olan ve okumaktan zevk alacağı kitaplara yer vermeniz de önemlidir. Sevdiği bir hayvan ya da karaktere ait olan kitap seçimlerine ilk etapta yer vermeniz olumlu bir geri dönüş sağlar. Kitap okuma alışkanlığını edinmesinin sonrasında ise zaten artık çocuğunuz ilgisini çekecek olan kitaplara kendi yönelerek talep edecektir.

Kitap okuma alışkanlığını edinen çocuğunuz konuşması ve kelimeleri düzeleceği gibi kişisel gelişimi de desteklenecektir. Bu detay sebebi ile onun adına seçtiğiniz kitapların içeriğini de önceden gözden geçirmeniz önemlidir.