Amerika Vizesi Şartları Nelerdir

Amerika’ya gidebilmek için öncelikle deniz, hava ve kara sınır kapılarından ülkeye giriş yapmaya olanak sağlayan amerika vizesi almaya ihtiyaç duyulur. Bunun nedeni hususi, umuma mahsus, hizmet ve diplomatik pasaportu bulunan bütün Türk vatandaşları Amerika vizelerine tabi tutulur.

  Amerika vize başvuruları ikamet edilen bölgede hizmet veren diplomatik temsilciliklerden gerçekleştirilebilir. Bunun yanında konu ile alakalı www.vizekeyfi.com sitemizden de hizmet alabilirsiniz.

  Amerika Birleşik Devletleri’ne turizm amacı ile gitmeyi düşünen ancak vize muafiyet programı kapsamında olmayan kişilerin turist vizesi almaya ihtiyacı vardır.

  Türkiye, vize muafiyet programı kapsamında olmadığından Türk vatandaşı olan kişilerin Amerika’ya gitmeden önce vize başvurularında bulunması gerekir. Arkadaş ve akraba ziyaretleri, tatil, tıbbi tedavi gibi kısa süreli seyahatler turizm kapsamında yer alır.

  Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

  amerika vizesi alma işlemleri genellikle 3 adımda yapılır. Bunlar; online form doldurma ve randevu alımı, vize için gerekli olan evrakların hazırlanması işlemleri, randevu tarihinde müracaat şeklindedir. Amerika vize işlemlerine seyahatten yaklaşık 6-8 hafta öncesinden başlanması gerekir.

  Amerika vize türleri, başvuru yapacak kişilerin seyahat amacına bağlı olarak değişiklik gösterir. Amerika vizeleri; ziyaretçi vizesi, transit vize diplomatik ve resmi vize, geçici çalışma vizesi ve öğrenci vizesi şeklinde farklı kategorilere ayrılır. Göçmen olmayan vize ve B1/B2 vize kategorisi içerisinde yer alan turistik vize Türk vatandaşlarına genellikle 10 yıllık çok girişli olacak şekilde verilir.

  Amerika Turist Vizesi Başvuru Şartları

  amerika vizesi turistik olarak yapılacak başvurularda işlemler şu şekildedir;

  Amerika turistik vizesi almak adına öncelikle DS-160 vize başvuru formlarının eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. Bunun yanında online olarak başvuru formlarına biyometrik fotoğraflar da eklenmelidir.

  Amerika resmi online başvuru sitesinde doğum tarihi, uyruk ve pasaport numarası girilerek hesap oluşturma işlemleri gerçekleştirilebilir. Sonrasında vize türü seçimleri yapılır.

  Vize görüşmelerine gidilirken formda elektronik olarak imzalanmış ve barkod barındıran onay sayfası çıktısı yer almalıdır. Başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulmasının ardından ABD büyükelçilik ya da konsolosluğundan vize randevusu alınabilir.

  Amerika vizesi başvurularında kişilerden ücret talep edilse de vizenin reddedilmesi halinde ücret iadesi gerçekleştirilir.