Yünlü Giysiler Nasıl İlk Günkü Gibi Korunur?

Unutmuşsanız veya bilmiyorsanız hatırlatalım; yün ve kaşmir kıyafetler bir koyun, keçi, alpaka veya lamanın doğal yünlerinden yapılır. Bu lifler tıpkı kendi saçınızdaki gibi doğal bir protein olan keratinlerden oluşur. Kendi saçınızı düşünün, kesinlikle kendi saçınızda sert kimyasallar kullanmak istemezsiniz. Bununla birlikte, aslında yünlü giysileri korumak sandığınız kadar zor değil.

yünlü kazak

yünlü kazak

Mont, kaban, blazer veya takım elbise gibi yünlü giysiler her zaman kuru temizlenmiş olmalıdır. Yünlü kumaş yıkanabilir olmakla birlikte, iç yapıyı oluşturmak için kullanılan astar kumaşlar yıkandığında deforme olabilir, bu gerçekleştiğinde hasarı tersine çevirmek oldukça zordur. Küçük parçaları elde çok çitileyip sıkmadan yıkayın ve daima soğuk su ile yumuşak bir deterjan kullanın. Asla yüksek ısıda otomatik kurutucunuza yün giysilerinizi koymayın.

Yünlü ve Kaşmir Kıyafetlerinizi Mükemmel Tutmak için 5 İpucu

  • Yünlü ve kaşmir kıyafetlerinizi lekeli halde kesinlikle bırakmayın ve hemen temizleyin, böylece giysi birkaç kez daha giyilebilir. Her yün giysiyi yıkadığınızda liflere biraz zarar verilir. Mümkün olduğunca temizlik arasındaki süreyi uzatın.
kazak

kazak

  • Yün giysilerin şekillerini korumasına yardımcı olmak için varsa cepleri boşaltın ve kemer ve takı gibi lifleri çekebilecek tüm aksesuarları çıkarın.
  • Şeklini korumak ve kırışıklıkları önlemek için her zaman düğmelerini ilikleyerek yıkayın ve katlayın.
  • Daha ağır yünlü giysileri giymek için yüzey tozunu ve birikintileri temizlemek için yumuşak kıllı bir fırça ya da giysi kullanın.
  • Yünlü dış giysileriniz ıslanırsa, sağlam bir ahşap askıyla asın ve oda sıcaklığında kurutun, doğrudan güneş ışığı veya ısıya maruz bırakmayın.

Leave a Reply