Sağlıklı Organik Kahvaltı Nasıl Yapılır?

Kahvaltı kültürünün en yoğun olduğu ülkelerden biri olan Türkiye’de çeşit çeşit kahvaltılıklar bulunmaktadır. Köy kahvaltısından tutun da serpme kahvaltıya kadar kendi içinde bile ayrılan kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Artık organik kahvaltılık ürünler de soframızda yer etmeye başlamıştır. Teknoloji bu kadar ilerlememişken köy yaşantısı daha yaygınken yapılan kahvaltılar en sağlıklı ve en organik kahvaltılar olarak bilinmekte. İnekten sağılan sütün direk sofraya geldiği, bahçeden toplanan domatesin kesilerek sofraya konulduğu, ağaçtan toplanan meyveden yapılan reçel bunların hepsi bizim kahvaltımızda yer eden sağlıklı ve besleyici ürünlerdir. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile hayatın daha kolay bir hale getirilmeye çalışılması beslenme ürünlerine de yansımaktadır. Hangi koşullar altında yapıldığı bilinmeyen reçeller, üretilen domates ve salatalıklar,  fabrika elde edilen yumurta peynir ve sütler ne yazık ki eskide olan organik anlayışını yıkmaktadır. Organikten ziyade sağlıksız ve besleyicilikten uzak besinler ortaya çıkmaktadır.

Organik Kahvaltılık Üretimi

Kahvaltılarımızı süsleyen reçeller, bal ve pekmezler doğal yoldan yapılmadığı müddetçe sağlaması gereken hiçbir faydayı sağlayamaz. Balın besleyiciliği herkes tarafından bilinir. Ancak bal yapımında organiklikten uzaklaştırılarak sadece glikoz içeriği ile ortaya sunulması sağlaması gereken hiçbir faydayı sağlamamasına neden olur. Bunun dışında mevsiminde üretilmeyerek elde edilen meyvelerden yapılan reçeller üstüne bir de raf ömrü uzun olsun diye kimyasal eklenerek daha da sağlıksız hale getirilmektedir. Oysa ki organik reçeller, ballar ve pekmez çeşitleri sağlaması gereken faydaları vücuda sağlar. Bu besinlerin organik olmaları daha önemlidir çünkü organik olmayan reçel bal ve pekmezin içine koyulan tatlandırıcıların vücuda olan zararı çok büyüktür. Obezite, şeker hastalığı gibi kapıları açar. Ancak organik kahvaltılık kullanıldığında insan kendisini daha sağlıklı ve daha mutlu hisseder. Vücuduna alması gereken besin öğelerini de aldığı için hastalıklara karşılık da bağışıklık kazanmış olur.

Organik Kahvaltılar Artık Her Yerde

Şimdilerde ise organik kahvaltılık ürünlere bir tık kadar uzakta olmak kişileri daha sağlıklı beslenmeye yönlendirir. Doğal AVM organik kahvaltılık ürünler satarak kişilere sağlığını kazandırır. https://www.dogalavm.com/kahvaltilik-urunler adresinden organik besinlere ulaşılabilir.

Leave a Reply