Resim Yapmanın Çocuklara Faydası Nedir?

Çocuklar yapı ve yaş olarak hayal dünyaları çok geniştir. Hayal dünyalarının kaleme yansıtmak içinde resim çizer, seslendirmek için şarkı söylerler. Resim yapmanın çocuklar kişisel gelişimler üzerinde gösterdiği birçok olumlu etki vardır. Öncelikli olarak çocukların boyama yapması çocuğun küçük kaslarını geliştirdiği gibi resim yaparken el ve göz koordinasyonunu da artırır.  Resim ve boyama yapmanın çocuklar üzerindeki üçüncü faydası ise çocukların özgüvenini artırması olmuştur.

Çocuklar yaptığı resimde kendi düşüncelerini yansıttığı için hayatının her döneminde özgüvenleri yüksek olur. Çocuklar resim yaparken yaş gruplarına uygun olarak boyama defteri alınmalıdır.  Çocukların resim yapması, boyama kalemlerini kullanması, renk seçiminde kombin oluşturabilmesi çocuklar odaklanma becerisini sağladığı gibi aynı zamanda nesneleri tanımasına ve renklerini öğrenmesine imkan sağlar.

Çocuklar Resim Yaparken Düşünceleri

Resim yapmak çocukta faaliyet gücünü artırdığı gibi aynı zamanda düşünce gücünün de gelişmesini sağlar.  Çocuğa boyama faaliyetinden sonra, çocuğunuza basit sorular sormalı yaptıklarını kavrayabilme özelliği aşılamalısınız. Yaptığı resmin neye benzediğini ya da hangi rengi neden kullandığını sorun. 

Tüm bu süreç çocuğun ifade yeteneğini ve iletişimini de kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Boyama yaparken, boş resim kağıdı kullanabileceği gibi, boyama sayfaları kullanması el becerisinin daha fazla gelişmesini sağlar.  Boyama işlemi ile ilgili dikkat edilmesi gereken çocuğun boyama yaparken direktif vermemelisiniz ve hayal gücünü tamamen özgür bırakarak düşüncelerini kağıda dilediği şekilde yansıtmasını sağlamalısınız.