Pragma AŞ ve Muratdere Madencilik’ten Bilecik’e Dev Yatırım

Pragma AŞ’nin oluşumu olan Muratdere Madencilik, son yılların en büyük yatırım projesine imza atmaya hazırlanıyor. Ülkemizin büyüyen şehirleri arasında yer alan Bilecik’te yapılacak olan bakır-molibden madeni ve flotasyon tesisi projesi, Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı projeleri arasında yer alacak.

Bozüyük ilçesindeki Muratdere köyünde bulunana ve 90’lı yıllarda Türkiye’de madencilik denildiği zaman ilk akla gelen isimlerden olan MTA ile birlikte sürdürülen maden sahalarında 2000’li yıllarda birtakım geliştirme çalışmaları sergilenmişti. Daha sonra yabancılar tarafından satın alınan bu bölge 2012 yılında yerli sermayeli olan Pragma AŞ tarafından satın alınmıştı.

muratderemadencilik1

Satın alım işleminden sonra hız kesmeden bütün çalışmalarına devam eden Pragma AŞ, ülke ekonomisine büyük katkı sağlamıştı. İleri mühendislik ve sondaj çalışmalarına devam eden Pragma AŞ ve Muratdere Madencilik bugünlerde yeni bir proje ile daha karşımıza çıkıyor.

Pragma AŞ’nin ortaklarından olan Ömer Bilhan, Madencilik Türkiye dergisine verdiği bilgiler içerisinde projenin yıllık 1.6 milyon tonluk bakır-molibden cevherini ortaya çıkartabileceği bilgileri de yer alıyor.

Toplam yatırım bedeli ile dikkat çeken projenin 210 milyon TL’lik bir yatırımı mevcut durumda. Proje harcamalarının ise 680 milyon TL olacağı belirtiliyor. Türkiye’nin en kapsamlı bakır-molibden projesi olacağı söylenen bu çalışmaların ülkemiz ekonomisine ise 3.2 milyar TL katkı sağlayacağına kesin gözü ile bakılıyor.

Leave a Reply