Diş Fırçalarken Sakın Bunu Yapmayın 

Diş fırçalarken sakın bunu yapmayın denilebilecek kuralların beklediğinizden çok daha fazla olduğunu söylememizde fayda olacaktır.

Diş fırçalarken sakın bunu yapmayın başlıklarını dikkate alarak hareket etmeye devam etmeniz, ağız sağlığınız için çok önemli bir faktör olacaktır. Eğer ağız sağlığınıza dikkat etmezseniz, vücudunuzun birçok farklı bölümünde, çeşitli hastalıkların oluşması söz konusu olabiliyor. Hemen hemen bütün mikroplar ağızdan alınmaya devam ettiği için; bu alanda titiz davranılması, diş doktorları tarafından önerilmeye devam etmektedir. Diş sağlığınız için yapmanız gerekenler ise şu şekildedir;

  • Diş sağlığınızı koruyabilmek için; dişinizi fırçalarken, fırçayı çok fazla bastırmamanızda fayda vardır.
  • Birçok insanın diş fırçalarken yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi de hiç kuşkusuz şu şekildedir; insanlar, diş macununu fırçalarına sürmeden önce, ıslatma ihtiyacı duymaktadır. Ancak dişlerin, fırçanın su ile temas etmeden fırçalanması çok daha önemli ve etkili bir faktör  olacaktır.
  • Dişinizi fırçalarken, diş etlerinize baskı uygulamamaya dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Eğer diş etleriniz zayıfsa ve kanama oluyorsa, o an zorlamak yerine fırçalama işlemini bitirmeniz gerekmektedir.
  • Dişlerinizi fırçalarken, macun kullanımını çok abartmamanız gerekmektedir.

Doğru Diş Fırçalama Yöntemleri

Doğru diş fırçalama yöntemleri de birçok kişi tarafından sıklıkla araştırılmaya devam eden konular arasında yerini almaktadır. Herhangi bir sorun yaşamadan ve dişlerinizi kanatmadan dişinizi fırçalama devam etmek istiyorsanız ise; yapmanız gereken işlem, diş fırçasını sağa ve sola sürüklemek değil yukarı, aşağı hareketler yaparak fırçalamak olacaktır. Bu işlemi doğru bir şekilde uyguladığınız takdirde, dişinizi fırçalarken herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Diş Ne Kadar Fırçalanır?

Diş ne kadar fırçalanır? Soruları da ağız sağlığına önem veren kişiler tarafından sıklıkla araştırılmaya devam eden bir konu olmuştur. Dişlerinizi fırçalayarak ağız sağlığınızı korumak istiyorsanız; en az 2 ya da 2,5 dakika kadar fırçalama işlemlerinizi sürdürmeniz gerekmektedir. Bununla beraber, gün içerisinde yalnızca bir kere diş fırçalamanın ağız sağlığınızı korumaya yetmeyeceğinin bilincinde olmanız ve bu doğrultuda hareket etmeniz gerekecektir. Belirli periyotlar ile dişinizi fırçalamanız, herhangi bir işe yarayamayacaktır.